1. apríla, 14:31

Obavy sa zatiaľ nenaplnili. Dodávky plynu z Ruska do Európy pokračujú plynule a vo veľkých objemoch

Obavy sa zatiaľ nenaplnili. Dodávky plynu z Ruska do Európy pokračujú plynule a vo veľkých objemochBudovanie plynovodu. Ilustračné foto: TASR/Roman Hanc

Rusko v piatok zatiaľ pokračuje v dodávkach plynu do Európy. Jeho ceny najprv v reakcii na hrozbu ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva preruší tok plynu, ak zaň odberatelia v zahraničí nezaplatia v rubľoch, vzrástli. Neskôr sa však opäť znížili.

Plyn v dvoch z troch hlavných ruských plynovodov smerom do Európy – Nord Stream 1 cez Baltické more a na Slovensko cez Ukrajinu, prúdi normálne, zatiaľ čo cez plynovod Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko, smeruje opačne, zo západnej Európy na východ do Poľska.

Podľa dekrétu, ktorý vo štvrtok (31. marca) podpísal Vladimir Putin, si zahraniční odberatelia ruského plynu musia od piatka otvoriť rubľové účty v štátom kontrolovanej Gazprombank, čo umožní konverziu ich platieb v cudzej mene na ruble.

Analytici sa domnievajú, že tento plán, ktorý stavia Gazprom do centra obchodu, je skôr o jeho ochrane pred budúcimi sankciami, než o zastavení dodávok plynu do Európy. Rovnako je varovaním Putina na adresu Západu, aby ďalej nesprísňoval sankcie proti Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Vývoz energií je najsilnejšou Putinovou pákou proti rozsiahlym západným sankciám uvaleným na ruské banky, spoločnosti, podnikateľov a spolupracovníkov Kremľa.

Rusko však nemá alternatívny trh, na ktorý by mohlo presmerovať dodávky zemného plynu, takže zastavenie tokov do Európy by zasiahlo aj jeho príjmy.

Putinovo rozhodnutie presadiť platby rubľami podporilo ruskú menu, ktorá po začiatku invázie 24. februára klesla na historické minimá. Odvtedy však rubeľ zmazal veľkú časť zo strát.

OMV sa už pripravuje na zmenu

Európski odberatelia sú stále pripravení nakupovať plyn na základe existujúcich zmlúv a Západ sa doteraz do značnej miery vyhýbal zavedeniu sankcií na ruský vývoz plynu, pripomínajú analytici.

Ani Gazprombank sa zatiaľ sankcie veľmi nedotkli a vyhla sa vylúčeniu z platobného systému SWIFT, hoci Británia minulý týždeň zmrazila jej aktíva. Británia však dováža len asi 4 percentá zo svojej spotreby plynu z Ruska, zatiaľ čo najväčšia európska ekonomika Nemecko až približne 40 percent a celá Európska únia (EÚ) zhruba tretinu.

Rakúska spoločnosť OMV už nadviazala prvý kontakt s Gazpromom ohľadom platby za plyn v rubľoch, ako to požaduje Rusko, uviedol v piatok jej hovorca. Dodal, že spoločnosť stále čaká na písomné informácie.

Koncern Gazprom v piatok uviedol, že začal informovať zákazníkov o nových pravidlách, ktoré sa týkajú platieb.

Ceny najskôr vzrástli, potom klesli

Európske ceny plynu v dôsledku neistoty vzrástli. Na britskom trhu o 7 percent a na burze v Amsterdame o viac ako 10 percent. Napriek tomu zostávajú ďaleko od rekordných hodnôt zaznamenaných začiatkom tohto roka.

Európske ceny plynu však začali v piatok (1. apríla) napoludnie opäť klesať. Dôvodom bolo zníženie obáv z prerušenia dodávok z Ruska potom, čo sa Moskva rozhodla požadovať platby v rubľoch.

Referenčný európsky termínovaný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame zmazal predchádzajúce zisky a o 12.24 hod. SELČ sa obchodoval so stratou 2,9 percenta po 122,21 eura za megawatthodinu (MWh).

Ak kupci odmietnu požiadavku na platby v rubľoch, jednostranné zastavenie tokov plynu z Ruska by mohlo viesť k následkom pre dodávateľa, pretože to umožní odberateľom uplatniť klauzulu o nedodržaní zmluvných podmienok a otvorí im cestu k vymáhaniu pokút od Gazpromu, dodali podľa agentúry Reuters analytici.

Preprava ruského plynu v marci sa výrazne zvýšila

Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko sa v marci oproti februáru takmer zdvojnásobili. Tento trend pokračuje napriek požiadavkám ruskej strany na platbu v rubľoch a hrozbe odstavenia plynovodov aj na začiatku apríla. Vyplýva to z údajov zverejnených prepravcom plynu Eustream.

Zatiaľ čo vo februári pritieklo na Slovensko na vstupe vo Veľkých Kapušanoch 1,3 miliardy metrov kubických plynu a denné dodávky kolísali od 23 miliónov až po 80 miliónov kubíkov koncom mesiaca, v marci sa množstvo zvýšilo na viac ako 2,5 miliardy kubických metrov. Denné dodávky sa pritom najčastejšie pohybovali na úrovni 83 miliónov kubíkov. Väčšina tohto plynu na Slovensku nezostáva a prepravuje sa ďalej do Rakúska a Talianska.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.