Každý, kto cestuje do práce, prírody alebo s dieťaťom do škôlky, bude do 29. januára potrebovať negatívny test. Nitru zároveň čakajú tri kolá povinného celoplošného testovania.

V okrese Nitra sprísnia od 11. januára od 5. hodiny ráno zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí na celom území Slovenska. Dôvodom je kritická pandemická situácia. Rozhodla tak vláda na dnešnom mimoriadnom zasadaní.

Sprísnenie zákazu sa bude vzťahovať na cestu do zamestnania, prírody či sprevádzanie dieťaťa do školského zariadenia. Výnimku zo zákazu budú mať osoby s potvrdením o negatívnom antigénovom či PCR teste na ochorenie Covid-19. Na stredajšom mimoriadnom rokovaní sa na tom uzniesla vláda SR, ktorá odporučila v okrese Nitra celoplošné testovanie v troch kolách. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Negatívny test bude potrebovať aj každý, kto prichádza do okresu Nitra, napríklad kvôli pomoci či nákupu pre svojich blízkych v karanténe, doplnil informáciu minister práce a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Krajniak ocenil prístup najväčšieho zamestnávateľa okresu, firmu Jaguar-Land Rover, ktorá začína s plošným testovaním zamestnancov už zajtra. Zároveň ocenil prístup primátorov Trenčína Richarda Rybníčka a Nitry Mareka Hattasa za aktívny prístup a organizovanie plošných testovaní.

Na snímke informácie o sprísnení zákazu vychádzania v okrese Nitra, ktorý bude platiť od 11. januára do 29. januára 2021. Foto: Pavol Zachar/TASR

Výnimka pre deti

Deti v okrese Nitra do desiatich rokov budú mať podľa ministra výnimku na pobyt v prírode. Sprísnený zákaz sa nebude týkať cesty do najbližšieho obchodu, lekárne či drogérie. „Polícia bude dôsledne monitorovať dodržiavanie tohto zákazu,“ uviedol Krajčí. Polícia bude dohliadať i na pokojný priebeh celoplošného testovania. Pomáhať pri testovaní budú aj Ozbrojené sily SR.

Pandemická situácia v Nitre a jej okolí je podľa ministra aktuálne ešte horšia, ako bola na jeseň na Orave. Efekt celoplošného testovania bol na Orave podľa Krajčího veľmi úspešný, preto vyzval obyvateľov okresu Nitra, aby sa prišli otestovať. „Je dôležité, aby pozitívne testovaní dodržiavali striktné karanténne opatrenia a so svojimi rodinami ostali doma. Zároveň tí, ktorí budú mať negatívny test, musia naďalej dodržiavať prísne epidemické opatrenia. Pri antigénovom testovaní totiž zachytávame len akútne ochorenie,“ upozornil minister.     

Primátor Nitry Marek Hattas oznámil, že celoplošné testovanie v okrese bude najbližšie tri víkendy. Testovať sa začne vo veľkých fabrikách vo štvrtok (7. januára) a pokračovať sa bude v piatok (8. januára). „V Nitre budeme testovať v piatok popoludní, v sobotu (9. januára) a v nedeľu (10. januára), a potom ďalšie víkendy. V ďalších obciach by sa malo testovať počas víkendu. Aktuálne zasadá krízový štáb Nitry, kde sa dohadujú ďalšie detaily,“ priblížil. Výsledkom testovania má podľa Hattasa byť zníženie krivky pozitívne testovaných.  

Testovanie a očkovanie sú podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) dve možnosti, aby sa deti čím skôr vrátili späť do škôl. Zároveň oznámil, že vo štvrtok do Správy štátnych hmotných rezerv SR príde 2,6 milióna antigénových testov na ochorenie Covid-19. „Pripravená je aj opcia na ďalších 2,6 milióna testov, ktorá bude cez ministerstvo hospodárstva podpísaná v piatok,“podotkol. V priebehu najbližších týždňov tak má byť na Slovensku podľa ministra viac ako päť miliónov testov. Šéf rezortu školstva preto vyzval primátorov a starostov, aby oslovili vládu SR a pristúpili k lokálnym celoplošným testovaniam. Minister zdravotníctva potvrdil, že ak samosprávy prejavia záujem o plošné testovanie, vláda spraví všetko preto, aby sa ich úsilie naplnilo. (tasr, fed)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Po zadaní emailu môžete čítať zadarmo.

Vaše osobné údaje budú spracované v súlade s našimi pravidlami ochrany súkromia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.