1. apríla, 13:30

Poľsko prijíma státisíce Ukrajincov, no stále zastavuje nelegálnych migrantov z Bieloruska, sťažuje sa mimovládka

Poľsko prijíma státisíce Ukrajincov, no stále zastavuje nelegálnych migrantov z Bieloruska, sťažuje sa mimovládkaPoľskí vojaci na bielorusko-poľskej hranici. Foto: TASRP/AP

Zatiaľ čo Poliaci prijímajú Ukrajincov s otvorenou náručou, migrantov z Bieloruska už nie. Na túto skutočnosť sa sťažuje poľská mimovládna organizácia Grupa Granica, ktorá by rada videla rovnakú solidaritu aj pre severnejšiu hranicu. Jej členov zatiaľ tamojšia prokuratúra obviňuje z nezákonného prevádzačstva osôb.

Poľská mimovládna organizácia Grupa Granica uviedla pre francúzske rádio RFI, že Poľsko stále zastavuje nelegálnych migrantov, ktorí sa snažia do krajiny dostať z Bieloruska. Varšava pritom z Ukrajiny prijala už viac ako dva milióny vojnových utečencov.

„Sme v kontakte asi so stovkou ľudí, ktorí sú v súčasnosti na hranici. Je ich tam, samozrejme, ešte viac,“ hovorí Monika Matusová zo spomínanej mimovládky. Podotýka, že medzi migrantmi sú aj deti, tehotné ženy či ľudia so zdravotnými problémami.

Poľská hraničná stráž ich však odmieta pustiť do krajiny a drží ich na bieloruskej strane hranice. To je podľa Matusovej zvláštne, keďže náš severný sused od začiatku vojny na Ukrajine prijal už viac ako dva milióny utečencov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.