1. apríla, 10:29

Ukrajinskí utečenci sú príležitosť, chcem pomôcť zmeniť KDH

Ukrajinskí utečenci sú príležitosť, chcem pomôcť zmeniť KDHJozef Hajko. Foto: Matúš Zajac

Jozef Hajko, náš bývalý kolega, sa rozhodol vstúpiť do politiky. Dnes na tlačovke KDH predstaví svoje prvé návrhy. Rozprávali sme sa s ním o jeho rozhodnutí, o témach, ktoré chce otvoriť, a najmä o KDH, do ktorého vstupuje.

Jozef, si dlhoročný novinár a jeden zo zakladateľov Štandardu, rozhodol si sa pre zmenu a vstup do politiky, konkrétne do KDH. Prečo?

Novinárom som od 90. rokov a potom posledné tri roky. Malo to svoj dôvod. Štandard som spoluzakladal, lebo som cítil potrebu vzniku konzervatívneho portálu. Teraz prišla možnosť ovplyvniť spoločenské dianie priamo z politiky. Po roku 2000 som desať rokov robil poslaneckého asistenta, dá sa povedať, že som trochu pričuchol k politike. Videl som veci zvnútra a viem porovnať, že sa posledné dve desaťročia politika vyvíja smerom k horšiemu. Chcem to svojím dielom zmeniť.

Pokročme ešte v predstavení, čo bude tvojou úlohou v KDH?

Budem robiť ekonomickú politiku. Tá nebola pre KDH nikdy prioritou, ale zmenilo sa to. Cez ekonomiku sa ovplyvňujú všetky ďalšie oblasti politiky, ako napríklad sociálna politika. Najlepšou obranou proti populizmu je podložiť každý politický návrh ekonomickým rozpočtom. Až potom možno povedať, že niečo budeme presadzovať, keď na to budú peniaze.

Čo presne znamená, že budeš robiť ekonomiku pre KDH? Budeš podpredsedom strany alebo niečo podobné?

Budem expertom KDH pre ekonomiku. Je to nová funkcia, budem spolupracovať s ľuďmi, ktorí v strane už pôsobia. Mojou ambíciou je hovoriť z ekonomickej pozície aj do iných oblastí verejnej politiky.

Máš nejaké garancie, napríklad miesto na kandidátke?

Nie. Nikdy som tak neuvažoval, do volieb zostávajú ešte dva roky. Pre mňa je to príležitosť potiahnuť ekonomický program KDH. Uvidíme, čo bude ďalej.

To je ale problém, tému vždy garantuje konkrétny človek, v politike poslanec, minister či predseda strany. Ako sa dá garantovať ekonomický program, ak nebudeš mať priamy mandát?

Opakujem, že neviem, čo bude o dva roky. Viem si predstaviť, čo sa za ten čas dá spraviť a akú váhu vieme dať ekonomike. Ekonomika tvorí 80 percent programu rokovaní vlády a má presah do všetkých ďalších oblastí.

Pomenuj terajší problém ekonomického programu KDH.

Dnes sa ekonomický program zameriava na sociálnu oblasť. Podľa mňa môžeme mať oveľa väčšiu ambíciu uchopiť ekonomickú politiku ako celok. Vo vláde sú rôzne posty zahŕňajúce ekonomiku, do takej šírky by sa mohol rozprestrieť aj program KDH.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.