1. apríla, 06:28

Ruskej ekonomike veštia krach, ale rubeľ už piaty deň posilňuje. Čím to je?

Ruskej ekonomike veštia krach, ale rubeľ už piaty deň posilňuje. Čím to je?Bankovky rubľa. Foto: TASR/AP

Kurz rubľa ovplyvnili trhové faktory, zásahy centrálnej banky a vyjadrenia ruských politikov. Ruská mena po obrovskom páde, ktorý zapríčinili sankcie uvalené na Rusko, tak opäť naberá na sile.

Ruská mena v stredu opäť mierne posilnila voči doláru o 2 percentá, kurz sa pritom pohyboval na úrovni 82,55 rubľov za jeden dolár. Takýto silný nebol rubeľ od 25. februára, keď ruské vojská začali inváziu na Ukrajinu. Oproti euru posilnil rubeľ z hodnoty 92,3 RUB/EUR na hodnotu 90,73 RUB/EUR, informuje agentúra Reuters.

Zdá sa, že tento jav zapríčinili viaceré faktory. Podľa Natalie Orlovovej, hlavnej ekonómky Alfa Bank, rastúcu silu rubľa spôsobili najmä ruské firmy, ktoré vyvážajú tovar do zahraničia a sú povinné predávať svoje devízové príjmy, rovnako ako aj periodické mesačné a štvrťročné platby daní na konci obdobia. Tieto aktivity zvyšujú dopyt po rubľoch, zatiaľ čo aktivita dovozcov je nízka a ruský dovoz prudko klesá.

Výsledkom je paradox: „Na devízovom trhu sa tak vytvorila nerovnováha, v dôsledku ktorej ponuka cudzích mien výrazne prevyšuje dopyt, čo vedie k posilneniu kurzu (rubľa),“ uviedla Orlovová a dodala, že súčasné posilnenie kurzu rubľa považuje za dočasné.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.