Majstrovstvá sveta do 20 rokov v kanadskom Edmontone vyvrcholili zámorským finále. Americkí hokejisti zaskočili domácich Kanaďanov a získali po piatykrát v histórií. Sklamaní sú Rusi, ktorí po prehre s Fínmi prišli o bronz. Naši mladíci skončili na 8. priečke.

Začnime najskôr s finále. Stretli sa v ňom Američania s domácou Kanadou.

Kanada – USA 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Kanadský tím prechádzal A-skupinou ako nôž maslom. S 33 strelenými gólmi a iba štyrmi inkasovanými neohrozene kraľovali na čele skupiny. Azda najviac nervózny zápas hrali s našim tímom. Veď ešte minútu pred koncom sme prehrávali len 1:2. Kanada si však záver ustrážila. V skupine bol pred turnajom najväčším vyzývateľom kanadského tímu papierovo silné Fínsko. Ani výborne korčuľujúci Severania si však s nimi neporadili.

Javorové listy chceli navýšiť svoj historický rekord a získať 19. trofej. Vo vyraďovacích bojoch si bez inkasovaného gólu (!) poradili najskôr s Českom a potom prekvapujúco 5:0 s Ruskom. Čakalo ich tak očakávané „domáce“ finále.

Kanadský brankár Devon Levi podával výborné výkony Zdroj : TASR/AP

Naopak, Spojené štáty nevkročili do turnaja úspešne. Vo vždy vybičovanom súboji nestačili na Rusov. Zápasy USA s Ruskom nemajú len športovú váhu, cítiť tam aj inú rivalitu. Potom sa však v Američanoch niečo zmenilo. Štyri duely za sebou nedostali gól a rovnako v nich gól ani neinkasovali. Až naša reprezentácia bola prvá, ktorá dokázala streliť mladíkom z USA gól. Viac ako 200 minút bez inkasovaného gólu hovorilo, že naplno zaberala hlavne defenzíva.

Kanada mala v tíme až 20 draftovaných hráčov v prvom kole Zdroj : TASR/AP

V play off sa USA prezentovala výborným výkonom proti Slovensku. Naši chlapci mali príležitosti a ukázali bojovnosť, ale počet registrovaných hokejistov v krajine sa nakoniec prejavil. Semifinálový zápas s Fínskom ponúkol vyrovnaný hokej. Američan Kaliyev, pôvodom z Uzbekistanu, 75 sekúnd pred koncom strelil víťazný gól.

Americkí mladíci senzačne zaskočili domácich Kanaďanov Zdroj : TASR/AP

Pre Američanov je to piaty titul z juniorských šampionátov, predtým sa zo zlata tešili v rokoch 2004, 2010, 2013 a 2017. Nad rivalom z Kanady vyhrali už štyri vzájomné finálové súboje na juniorských majstrovstvách za sebou. Táto štatistika bude Kanaďanov po prehre mátať aj naďalej.

Kanaďania neobhájili prvenstvo z Ostravy, kde minulý rok pridali do zbierky rekordné osemnáste víťazstvo na majstrovstvách tejto vekovej kategórie. Tím USA pred rokom vypadol vo štvrťfinále, v roku 2019 získal strieborné medaily.

Zverenci kouča Natea Leamana prehrali na ceste za zlatom jediný zo siedmich duelov, spomínaný zápas s Ruskom (3:5). K titulu ich potiahol s 18 bodmi (7+11) najproduktívnejší i najužitočnejší hráč šampionátu Zegras.

Nate Leaman, tréner USA: „V porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi sme začali dobre. Obával som sa, že chlapci budú nervózni, ale hrali uvoľnene celý duel. Odohrali sme skvelú prvú tretinu a zachytili sme aj úvod druhej. Kľúčový bol druhý gól. Kanada mala výborný tím a v záverečnej tretine nás stlačila, my sme sa ohli, ale nezlomili.“

Alex Turcotte, strelec víťazného gólu USA: „Bol to jednoznačne najdôležitejší gól v mojej doterajšej kariére. Neuveriteľný pocit. Zlatá medaila z týchto majstrovstiev je to, o čom som sníval.“

Andre Tourigny, tréner Kanady: „Američania od začiatku kontrolovali puk a my sme nehrali dosť fyzicky. Neskôr sme pridali, ale nedostatočne. Myslím si, že v druhej polovici zápasu to už bolo lepšie, náš forčeking bol efektívnejší, ale treba uznať kvalitu súpera, ktorý to ustál. Pri druhom góle mali šťastie, ale to k takýmto turnajom patrí. Vlani sme mali šťastie my, tento rok nie.“

Bo Byram, kapitán Kanady: „Nezačali sme podľa predstáv. Súper na nás ‚vyletel‘ a strelil prvý gól. My sme mali šance, ale nepremenili sme ich. Aj tak môžeme byť na seba hrdí, hrali sme dobre počas celého turnaja, vo finále sme narazili na výborný tím, ktorému to vyšlo lepšie. Dal o dva góly viac ako my a vyhral. V tretej tretine sme sa zlepšili, ale nedokázali sme zužitkovať šance.“

Šťastní Fíni a sklamané Rusko

Rusko – Fínsko 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Fíni si po výbornom obrate v zápase so Švédskom zaistili semifinále. Švédi viedli po prvej tretine už 2:0, ale zápas im ušiel v poslednej tretine.  Podobný obrat zažili už v nasledujúcom zápase, keď im Američania uštedrili víťazný gól v samotnom závere.

Po úvodných dvoch odohratých zápasoch Fínov ako ašpirantov na medailu odborníci veľmi nepasovali. Proti papierovo slabším súperom sa očakával oveľa vyšší tlak zo strany Severanov. Ich výkony napriek prehre s Kanadou gradovali. Po prehre s Američanmi si zahrali o bronz s mladíkmi z Ruska.

Ruská juniorská reprezentácia po víťazstve nad Nemeckom Zdroj : TASR/AP

Rusko chce mať na krku medailu po každom športovom podujatí. Prípadné skoré vypadnutie alebo návrat bez medaily je pre „Zbornú“ neúspech. Rusko zakoplo v skupine len – a prekvapujúco – s Českom. Úvodný zápas s USA ukázal, že na medailu si tím „profesora“ Igora Larionova verí. S Nemcami si Rusi poradili, aj keď sa očakával oveľa jednoznačnejší priebeh.
V zápase o bronz sa Rusko ujalo vedenia už v 6. minúte. Ako sa ukázalo, bol to ich jediný presný zásah. Vyrovnanie Fínska prišlo v prostrednej časti a do záveru sa išlo v napätí. V tretej tretine sa v úvode presadil Petman, ktorý vsietil víťazný gól. Larionov musel hrať vabank a Fínsko si pri powerplay svojho súpera pripísalo dva góly do opustenej bránky.

Joel Blomqvist dostáva bronzovú medailu od spoluhráča Antona Lundella po víťazstve nad Ruskom v zápase o 3. miesto Zdroj : TASR/AP

Nad Tatrou sa blýskalo len raz

Zverenci Róberta Petrovického začali veľmi dôležitým víťazstvom. Tri body so Švajčiarskom sa neskôr ukázali ako postupové. Bod s Nemeckom znamenal už postup štvrťfinále. Zápas s Kanadou bol v tieni úspechu s Helvétmi, ale práve tam sme asi najviac ukázali, že hokej hrať vieme. Kanadu sme do väčších šancí a hlavne súvislého tlaku v zápase nepúšťali. Nemuseli sme tvoriť a to sa ukázalo pre súpera problematické.

Naši mladíci po zápase so Švajčiarskom Foto : hockeyslovakia.sk

Po prehre po predĺžení s Nemeckom nás čakali Fíni. Na bojovný výkon s Kanadou sme herne zabudli. Fínsko nám ukázalo ako sa hrá európsky hokej. V zápase sme neodišli fyzicky, ale psychicky. Práve hlava sa v každom športe v rozhodujúcej chvíli ukazuje ako ten najdôležitejší aspekt. S Američanmi to bolo síce o niečo lepšie, ale v druhej tretine sme hrali až osem minút v oslabení. Pri výborne korčuľujúcom tíme ako je USA, to znamená veľký problém. Góly pred koncom druhej a začiatkom tretej tretiny nás vrátili do hry. K vyrovnaniu neprišlo, ale opäť sa ukázalo, že keď funguje nasadenie, hokejovo môžeme zaujať.

Najlepší výkon predviedla naša reprezentácia proti Kanade Foto : TASR/AP

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov sa na budúcoročnom juniorskom šampionáte predstavia v základnej A-skupine s USA, Ruskom, Švédskom a Švajčiarskom. Čaká nás teda extrémne ťažká skupina. Šampionát sa uskutoční opäť v Edmontone. Druhým dejiskom bude Red Deer.

V B-skupine sa predstavia Kanada, Fínsko, Nemecko, Česko a Rakúsko. Šampionát je na programe od 26. decembra 2021 do 5. januára 2022 a bude mať rovnaké zloženie ako v tomto roku, keďže nikto z elity nevypadol. Nižšie divízie MS v prebiehajúcej sezóne zrušili pre pandémiu koronavírusu.

Konečné poradie 45. MS v hokeji do 20 rokov: 1. USA, 2. Kanada, 3. Fínsko, 4. Rusko, 5. Švédsko, 6. Nemecko, 7. Česko, 8. SLOVENSKO, 9. Švajčiarsko, 10. Rakúsko