31. marca, 12:12

Šéf francúzskej vojenskej rozviedky pre vojnu na Ukrajine skončil vo funkcii. Francúzi uznali, že USA mali pravdu

Šéf francúzskej vojenskej rozviedky pre vojnu na Ukrajine skončil vo funkcii. Francúzi uznali, že USA mali pravduVojenská prehliadka na parížskom bulvári Champs-Élysées, 14. júla 2021. Foto: TASR/AP

Pre Ukrajinu padajú hlavy vo francúzskych tajných službách. Šéf vojenskej rozviedky, generál Éric Vidaud, už po pár mesiacoch vo funkcii skončil. Vyčítajú mu zlý odhad ruských zámerov na Ukrajine. Veliteľ francúzskej armády uznal, že USA mali pri varovaní pred vojnou na Ukrajine pravdu.

„Nedostatočné informovanie“ či „nezvládnutie problematiky“, tak znejú oficiálne dôvody, pre ktoré musel odísť z funkcie šéf vojenskej rozviedky, generál Éric Vidaud. Informáciu priniesli viaceré francúzske médiá vrátane denníkov Le FigaroLe Monde.

Hlavnou príčinou však údajne je, že neodhadol ruské plány a nepredvídal vojnu na Ukrajine. O hrozbe nahlas hovorili USA, ale Ukrajinu aj drvivú väčšinu odborníkov a pozorovateľov ruská invázia prekvapila.

Podľa náčelníka francúzskeho generálneho štábu Thierryho Burkharda tajné služby hovorili o eventuálnej možnosti ruského útoku, v závislosti od vhodného počasia, už od leta 2021.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.