2. apríla, 06:29

Fidesz má miernu prevahu, voľby v Maďarsku môže rozhodnúť pár kľúčových obvodov

Fidesz má miernu prevahu, voľby v Maďarsku môže rozhodnúť pár kľúčových obvodovViktor Orbán. Foto: TASR/AP

U našich južných susedov budú v nedeľu parlamentné voľby. Boj to bude napínavý, prvýkrát od mája 2010 je možné, že súčasného premiéra Viktora Orbána porazí spojený blok opozičných strán. Prinášame vám prehľad, ako funguje maďarský volebný systém a ktoré volebné obvody môžu byť vo volebnom zápolení rozhodujúce.

Maďarský volebný systém je oproti slovenskému pomerne zložitý, pretože kombinuje viacero prvkov. V súčasnej podobne je od roku 2012, keď Maďarsko schválilo novú ústavu. Predtým boli voľby dvojkolové a parlament mal takmer 400 poslancov.

V súčasnosti má jednokomorové Národné zhromaždenie dohromady 199 poslancov, ktorí sú volení v zmiešanom jednokolovom väčšinovom a pomernom systéme. Väčšia časť poslancov (106 z celkových 199) sa volí v jednomandátových obvodoch pomocou väčšiny. Inak povedané, v týchto obvodoch berie strana na prvom mieste všetko.

Systém pre veľké strany

Zvyšných 93 poslancov sa vyberá pomerným spôsobom z kandidátnych listín. Maďarský volič teda za plentou dáva dva hlasy – jeden politickej strane (pomerný spôsob) a druhý listinnému kandidátovi zo svojho volebného obvodu (väčšinový spôsob). Pri pomerných voľbách je rozhodujúci celoštátny výsledok straníckej kandidátky, podobne ako pri parlamentných voľbách na Slovensku.

Kritici súčasného premiéra Viktora Orbána už dlhé roky upozorňujú, že tento volebný systém je takpovediac šitý na mieru vládnej strane Fidesz. Predovšetkým väčšinová časť systému zvýhodňuje veľké strany a malým stranám sťažuje vstup do parlamentu.

Tohtoročné volebné zápolenie však bude iné. Šestica opozičných strán je prvýkrát v dejinách zjednotená v rámci jednej veľkej strany, čím sa doterajšej systémovej nevýhode vyhla. Volebný výsledok tak môže do veľkej miery závisieť od pár najdôležitejších obvodov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.