31. marca, 06:27

Kto bude víťaz vojny

Kto bude víťaz vojnyAmerický prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí 16. júna 2021. Foto: TASR/AP

Viem, že sa to zle počúva, ale USA a NATO nevyužili všetky možnosti zabrániť tejto vojne, keď Rusko ubezpečili, že do prípadného konfliktu s Ukrajinou sa priamo nezapoja a zároveň sa s ním odmietli baviť o neutralite Ukrajiny. Píše Marek Maďarič.

Agresia Ruska proti Ukrajine nie je ospravedlniteľná. Jej zdôvodnenie údajnou denacifikáciou Ukrajiny je lživé a Putinov povýšenecký postoj k Ukrajincom, ktorí v jeho očiach nie sú ani národom, je viac než hanebný. Vývoj vojny, ktorý podľa všetkého smeruje k neutralite Ukrajiny, ma však núti rozmýšľať aj o inom a klásť si možno aj nepríjemné otázky. Predovšetkým o príčinách a dôsledkoch tejto vojny, prečo k nej muselo dôjsť, či sa jej dalo nejako zabrániť a kto bude jej skutočným víťazom.

Tukydides v Dejinách peloponézskej vojny napísal, že tri najsilnejšie príčiny vojny sú ctižiadostivosť, prospech a strach. A tento slávny historik o vojne zrejme niečo vedel, keďže bol nielen jej dejepiscom, ale na začiatku peloponézskej vojny aj jedným z aténskych stratégov. Ním formulované tri všeobecné príčiny sa nepochybne dajú vztiahnuť aj na súčasnú vojnu na Ukrajine.

Prvé dve bez váhania. Kto by predsa pochyboval o Putinovej ctižiadostivosti zaradiť sa do histórie ako obnoviteľ ruskej ríše, ak nie tej sovietskej, tak aspoň cárskej. A ruský prospech z územných ziskov je tiež očividný, po anexii Krymu prišli na rad takzvané nezávislé republiky na Donbase a určite by Rusko nepohrdlo ani územím na juhu Ukrajiny, ktoré by ho po súši spojilo s Krymom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.