V Georgii sa rozhoduje o tom, kto získa väčšinu v americkom Senáte. Prvý post získal demokrat. Súboj o rozhodujúce druhé kreslo senátora sa odohráva v desatinách percenta, čo umožňuje prepočítať hlasy.

Výsledky volieb boli v súlade s predošlými prieskumami verejnej mienky veľmi tesné. Celkový počet takmer 4,4 milióna voličov sa rozdelil skoro presne na polovicu. Demokrat Raphael Warnock získal 50,6 percenta hlasov, iba o 1,2 percenta viac ako kandidátka republikánov Kelly Loefflerová. Pri spočítaní 98 percent hlasov to predstavuje rozdiel iba 53 430 voličov. Víťazstvo vo voľbách má však už Warnock isté.

Výsledok po súboji o druhé kreslo senátora, ktorý bol ešte tesnejší, však nie je jasný. Demokrat Jon Ossof získal po spočítaní 98 percent lístkov 50,2 percent hlasov oproti 49,8 percentám v prospech republikána Davida Perdueho, teda len o 0,4 percenta viac. Rozdiel v počte voličov medzi nimi je na úrovni iba 16 370.

Vyhlásenie oficiálnych výsledkov sa podľa BBC v Georgii očakáva dnes o 12. hodine (18. hodine SEČ). Pri rozdiele volebných ziskov menšom ako pol percenta je však podľa zákonov v Georgii možné, že sa pristúpi k opätovnému prepočítaniu hlasov, čo v noci na dnes pripustil aj štátny tajomník tohto štátu Brad Raffensberger. Vôľu využiť všetky legálne prostriedky na uistenie, že sa správne spočítali všetky legálne odovzdané hlasovacie lístky, prejavil aj republikánsky kandidát Perdue.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.