31. marca, 06:27

Duleba: Rusko do leta ekonomicky padne na kolená. Samo by potrebovalo denacifikáciu

Duleba: Rusko do leta ekonomicky padne na kolená. Samo by potrebovalo denacifikáciuAlexander Duleba. Foto: Matúš Zajac

Rusko sa prepočítalo a vedie zničujúcu vojnu, pri ktorej zomiera veľa civilistov a skončí po nej závislé od Číny, hovorí politológ Alexander Duleba. Vojnovú propagandu Kremľa prirovnal k nacistickému Nemecku. Moskva podľa neho vyčerpala veľkú časť vojenských síl a bez vyhlásenia mobilizácie nemá šancu na víťazstvo. Do leta pocíti naplno efekt sankcií. Duleba pripomína, že kým v súčasnosti list kvalitného bieleho papiera stojí viac ako akcia Gazpromu, postupne nastane logistický kolaps a nedostatok základného tovaru.

Málokto skutočne očakával veľký ruský útok na Ukrajinu, prekvapilo to väčšinu Západu aj Ukrajinu. Invázia už trvá vyše mesiaca. Ako dlho bude podľa vás pokračovať?

Môžeme len špekulovať. Môj odhad však je, že do leta by sa to malo vyjasniť. Vychádzam z toho, že Rusko nasadilo väčšinu vojenských kapacít, ktoré bolo schopné nasadiť bez mobilizácie. Druhá vec je, že sledujeme aj skrytú mobilizáciu. Majú ešte dva-tri týždne na to, aby pokračovali v stupňovaní tlaku. Viac prostriedkov nemajú, ak teda nepoužijú zbrane hromadného ničenia, čo tvrdia, že nespravia.

Čo je skrytá mobilizácia?

Je preukázané, že Rusi sťahujú dospelých mužov zo separatistických republík na východe Ukrajiny, v gruzínskom Osetsku a Abcházsku, v Podnestersku, plus povolávajú zálohy, vagnerovcov, Čečencov.

Rusko má síce 900-tisícovú armádu, oveľa väčšiu ako Ukrajina, ale reálne vie nasadiť 300-tisíc vojakov. Z nich nasadilo už takmer 200-tisíc, ktorí sa okolo Ukrajiny zhromaždili počas vojenského cvičenia, a zvyšnú tretinu má v Sýrii, Tadžikistane, Osetsku, Abchádzku a Podnestersku. Ďalšie jednotky na Kaukaze, Sibíri, Ďalekom východe. Tento odhad čerpám okrem iného z analýz Igora Girkina alias Igora Strelkova, ktorý bol ministrom obrany takzvanej Doneckej ľudovej republiky a veľmi dobre pozná Rusko aj Ukrajinu [Girkin zohral kľúčovú úlohu pri anexii Krymu a útoku proruských separatistov na Donbase, pozn. red.]. Mesiac pred začiatkom invázie zverejnil analýzu, ktorá dokonale vychádza. To, že Rusi prišli o sedem generálov, je mimoriadna vec. Ukazuje to, že morálka vojakov je strašná, keď velitelia musia byť v prvej línii bojov, nie niekde v bunkri.

Ako sú na tom Ukrajinci?

Majú zhruba pol milióna ľudí v zbrani, do toho nepočítam územnú obranu zostavenú z civilistov. Na začiatku vojny mali 200-tisíc vojakov, po započítaní rezerv majú 900-tisíc mužov. Plus pripočítajme mužskú populáciu vo veku 18 – 60, tých je zhruba 12 miliónov, zatiaľ do bojov neboli nasadení, ale nesmú opustiť územie Ukrajiny.

Ukrajinci reálne zastavili Rusov pri Kyjeve. Vytláčajú odtiaľ Rusov, ktorí sami presúvajú pozornosť na východ. Ja očakávam, že sa pokúsia prelomiť líniu južne od Charkova a severne od Mariupola, keď ho dobyjú, aby sa dostali za líniu obrany Ukrajincov na Donbase – potom povedia, že naplnili svoj cieľ obsadiť celé administratívne územie Donecka a Luhanska.

Sme v patovej situácii? Je to skôr dobrá vizitka ukrajinskej obrany alebo zlyhanie ruských vojenských plánovačov?

Sme v patovej situácii. Ukrajinci sa bránia efektívne, naozaj, klobúk dole. Ale nemajú dosť ťažkých zbraní, najmä tankov a letectva, aby prelomili front a vytlačili Rusov. Rusom sa darí jedine na juhu, kde sa z Krymu dostali až k Dnepru a obsadili azovské pobrežie s výnimkou Mariupola. Na Donbase sa im nepodarilo prelomiť ukrajinskú obrannú líniu vybudovanú po roku 2014. Ukrajinci navyše na viacerých miestach začali s partizánskou vojnou v tyle nepriateľa. Pred tým varoval Girkin – ak nebude za vojakmi nasledovať 200- až 300-tisíc policajtov, tak nemá zmysel inváziu vôbec začínať.

Keď sa pozrieme na odhady strát, ktoré Ukrajinci cielene preháňajú a Rusi zasa podhodnocujú, počet ruských obetí je zrejme okolo 10-tisíc, plus minimálne 20-tisíc vojakov je zranených a vyradených z boja. Pripočítajme aj zničenú techniku. Najmenej štvrtina, možno aj tretina ruských síl je vyradená.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.