1. apríla, 09:29

Bidenov syn vraj vybavil peniaze pre výskum smrtiacich patogénov na Ukrajine. Čo na tom (ne)sedí?

Bidenov syn vraj vybavil peniaze pre výskum smrtiacich patogénov na Ukrajine. Čo na tom (ne)sedí?Na archívnej snímke z 7. novembra 2020 novozvolený americký prezident Joe Biden (vpravo) a jeho syn Hunter Biden sa objímajú vo Wilmingtone. Foto: TASR/AP

Nielen v Kremli, ale aj na veľkých anglosaských spravodajských kanáloch sa udomácnil príbeh, že syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter Biden štedro financoval výskum biologických zbraní na Ukrajine. Tieto informácie si preto zaslúžia náležitú pozornosť.

Ruská vláda vo štvrtok zverejnila komunikáciu syna amerického prezidenta Huntera Bidena so zástupcami amerických a ukrajinských firiem, ktorá má podľa slov Kremľa dokazovať dôležitú rolu Bidena mladšieho pri založení výskumného programu „biologických zbraní“ na Ukrajine. Rusko tým nadviazalo na minulotýždňovú tlačovú konferenciu, na ktorej prvýkrát zazneli obvinenia voči synovi amerického prezidenta.

„Obsah emailov ukazuje, že Hunter Biden zohral dôležitú rolu pri tvorbe finančných príležitostí na prácu s patogénmi na území Ukrajiny zabezpečením finančných prostriedkov pre firmy Black and Veatch a Metabiota,“ uviedol vo štvrtok veliteľ ruských vojsk rádiologickej, chemickej a biologickej obrany Igor Kirillov.

Varovanie pred Rusmi

Obvinenia Moskvy západné štáty expresne zmietli zo stola a zaradili medzi ďalšie propagandistické naratívy s odôvodnením, že sa nimi Ruská federácia snaží ospravedlniť agresiu voči nášmu východnému susedovi. Záujem o americké aktivity ohľadom biologických laboratórií na Ukrajine však vyvolali aj vyjadrenia Washingtonu.

V marci totiž americkí predstavitelia varovali, že sa ruské sily môžu snažiť získať kontrolu nad týmito „biologickými výskumnými zariadeniami“, čo vyvolalo obavy, že by sa do ruských rúk mohli dostať smrtiace a dokonca upravené patogény.

„Ukrajina má biologické výskumné zariadenia a v skutočnosti nás teraz dosť znepokojuje, že ruské jednotky – ruské sily – sa môžu snažiť získať kontrolu nad nimi,“ uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová na vypočutí pred americkými zákonodarcami, keď sa jej priamo pýtali, či má Ukrajina biologické zbrane.

„Takže pracujeme s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl, ak by sa priblížili,“ poznamenala Nulandová.

Vysvetlenie amerických biologických vojenských aktivít požadovala aj Čína. USA na oplátku Peking obvinili, že preberá ruskú propagandu.

Rola prezidentovho syna

Ruská armáda argumentuje, že jej obvinenia voči synovi prezidenta USA Joea Bidena už potvrdili aj západné médiá. A skutočne, korešpondencia a emaily z Hunterovho notebooku, ktorými disponujú britskí novinári a ktoré pred niekoľkými dňami aj zverejnili, napovedajú, že vyhlásenia Kremľa nestoja na vode.

Pri bližšom pohľade na komunikáciu Bidenovho syna sa však senzačné tvrdenia Rusov a anglosaských bulvárnych médií ukazujú ako, mierne povedané, prehnané.

K čomu sa zaviazali svetové mocnosti

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.