3. apríla, 16:53

Máte byť na čo v strednej Európe hrdí, hovorí držiteľka Ratzingerovej ceny

Máte byť na čo v strednej Európe hrdí, hovorí držiteľka Ratzingerovej cenyTracey Rowlandová v Ríme. Foto: Bohumil Petrík

Milujem strednú Európu, lebo u vás záleží viac na myšlienkach a kultúrnom kapitáli než na peniazoch, hovorí pre Štandard Tracey Rowlandová. Je prvá Austrálčanka, ktorá získala prestížnu Ratzingerovu cenu. Vysvetlila, prečo je Ratzinger pre cirkev vzácny poklad, prečo cirkevní lídri nie sú pripravení na dialóg a tiež prečo mnohí veriaci vítali obžalobu i uväznenie nevinného kardinála Georgea Pella.

Po slávnosti odovzdania Ratzingerovej ceny ste spolu s ďalšími laureátmi za roky 2020 a 2021 navštívili emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom je cena pomenovaná. Ako si naňho spomínate?

Je ťažké vyjadriť slovami stretnutie s pápežom, ktorý je tiež veľkým učencom. Je možné, že ho vyhlásia za jedného z učiteľov cirkvi, je to uznanie pre vzdelanca a často i svätca, ktorého dielo je významné pre riešenie istých kríz v živote cirkvi. Stretnutie bolo pre mňa veľké privilégium. Keď sme mu hovorili o svojej práci, Ratzingerove oči zažiarili, ak sme spomenuli niečo, čo ho intelektuálne zaujíma, jeho oči ukazovali jeho dušu. Pri odchode sme mu všetci pobozkali jeho prsteň, čo bolo tiež dojímavé.

V roku 1989 ste v Krakove písali magisterskú prácu o politickej filozofii. Vtedy bola stredovýchodná Európa vskutku v pohybe…

Áno, v tom istom roku sa objavil článok a neskôr kniha Koniec dejín a posledný človek od Francisa Fukuyamu, ktorý povedal, že po páde komunizmu v Európe je už celý svet liberálny a ide o triumf liberalizmu. V mojej magisterskej práci som napísala, že to nie je koniec histórie. Keď si prečítate publikácie protikomunistických intelektuálov z Poľska, Československa, Maďarska, v ich kritike režimu je značný kresťanský rozmer. Neapelujú na liberalizmus, ale na veľké judeo-grécko-kresťanské dedičstvo.

Ak v spoločnosti už nie je viera v dobro, môže vzniknúť diktatúra liberalizmu. Niektorí intelektuáli zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska, ktoré boli 40 rokov pod jarmom komunizmu, sú citlivejší k rafinovanejším spôsobom, ktoré podkopávajú slobodu. Niektoré z najzaujímavejších analýz liberálnej tradície sú od intelektuálov z bývalého sovietskeho komunistického bloku.

Ratzinger hovoril konkrétne o diktatúre relativizmu. Tento slovník je blízky viacerým mysliteľom zo strednej Európy z čias komunizmu. Kto vás ovplyvnil?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.