30. marca, 12:53

Začala sa surovinová vojna. Rusko vyplo plynovod Jamal, Poľsko odmieta ruské uhlie, ropu aj plyn

Začala sa surovinová vojna. Rusko vyplo plynovod Jamal, Poľsko odmieta ruské uhlie, ropu aj plynPredsedníčka EK Ursula von der Leyenová a poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: TASR/AP

Po viacerých vlnách spoločných európskych sankcií sa Poľsko rozhodlo ďalej vykročiť vlastnou cestou. Odmieta ruskú ropu, plyn aj uhlie a vyzýva Európsku komisiu, nech zdaní ruské suroviny. Rusko medzičasom vyplo plynovod Jamal.

Niet tvrdšieho európskeho kritika Ruska ako Poľsko. Dlhodobá nevraživosť sa znásobila, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Varšava zakazuje dovoz ruských surovín, hoci doteraz boli sankčné kroky EÚ koordinované. Poľsko sa napokon rozhodlo konať na vlastnú päsť.

„Vláda dnes prijala plán na odklon od uhlia a urobili sme to po viacerých výzvach od Európskej komisie. Konáme v rozpore s aktuálnymi úniovými pravidlami, ale dúfam, že celá poľská politická scéna aj médiá tento krok podporia, aj keď ešte na zákaze dovozu ruského uhlia nie je zhoda na európskej úrovni. Posielame zákon na schválenie do parlamentu a embargo na dovoz uhlia by sme radi spustili v apríli, najneskôr v máji,“ vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorého cituje portál Business Insider.

Poľsko vyrába elektrinu prevažne v uhoľných elektrárňach a 80 percent spotreby uhlia má z vlastnej ťažby. Zvyšné uhlie dováža, z toho 75 percent z Ruska.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.