31. marca, 06:27

Biden možno vo Varšave povedal iba to, čo sa šušká po chodbách Washingtonu

Biden možno vo Varšave povedal iba to, čo sa šušká po chodbách WashingtonuJoe Biden a Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Nedávna návšteva amerického prezidenta Joea Bidena v Poľsku je potvrdením vzrastajúceho významu nášho severného suseda. Z Poľska sa stáva regionálna veľmoc a kľúčový americký spojenec v novej studenej vojne. Nie div, že si vo Varšave čelní americkí predstavitelia podávajú dvere. Na začiatku marca tam zavítal minister zahraničných vecí Antony Blinken, v polovici mesiaca viceprezidentka Kamala Harrisová a teraz aj Joe Biden.

Pri tejto príležitosti predniesol reč, ktorú zakončil efektným vyhlásením na adresu Putina. „Preboha, tento muž nemôže zostať pri moci,“ zvolal. Po krátkom vzrušení, že Spojené štáty ohlásili odstavenie Putina od moci ako svoj oficiálny cieľ, Biely dom záver reči v podstate dementoval. Biden vraj mal na mysli Putinovo zasahovanie v zahraničí, nie jeho pozíciu v Kremli. Blinken potvrdil, že USA nemajú plány na zmenu režimu v Moskve. Americká veľvyslankyňa pre NATO Julianne Smithová uviedla, že USA „nemajú za cieľ svojej politiky zmenu režimu v Rusku. Bodka“. Biely dom potvrdil, že inkriminovaná veta nebola v pôvodnom texte prejavu.

Bidenove výroky musí hasiť jeho tím

Medzi americkými komentátormi sa rozpútala vojna na niekoľkých frontoch. V jednej rovine sa viedla okolo starej otázky, nakoľko je Biden spôsobilý vykonávať prezidentský úrad. Nie je to po prvýkrát, keď Biden niečo medzi rečou plesol, aby o pár hodín neskôr musel jeho tím prezidentovo vyjadrenie uvádzať na pravú mieru. Len počas jeho európskeho turné išlo napríklad o tvrdenie, že ak Putin použije chemické zbrane, tak Amerika „odpovie rovnakou mierou“.

Pri návšteve vojakov 82. výsadkovej divízie, momentálne rozmiestnených v Poľsku v rámci posilňovania východného krídla NATO, sa zase zdalo, že naznačuje americké vojenské zapojenie do ukrajinskej vojny, dokonca že tam Američania už bojujú. „Uvidíte, prečo ste tu, niektorí z vás tam už boli,“ povedal parašutistom. Biden bol vždy známy svojimi prerieknutiami. Jeho pozorovatelia sa hádajú, či ide o známku nastupujúcej senility alebo je počet podivných vyhlásení ešte v norme. K tomu sa viaže otázka, kto vlastne riadi politiku Bieleho domu, pokiaľ na prezidentovo vyhlásenie nie je spoľahnutie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.