Plošné obmedzenie rýchlosti v EÚ je opäť na stole. Nemcom sa nápad pozdáva

Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Téma plošného obmedzenia maximálnej povolenej rýchlosti v zastavaných územiach a intravilánoch miest na území celej EÚ je znova aktuálna. Takzvaná plošná tridsiatka v mestách je momentálne najhorúcejšou témou v Nemecku, kde sa k iniciatíve jej legislatívneho presadenia pridalo už viac ako sto veľkých miest. Argumentom nie je len ekológia, ale najmä bezpečnosť.

Téma plošnej tridsiatky v európskych mestách nie je žiadnou novinkou, v niektorých už dokonca platí a jej zavedenie si mnohí aktivisti pochvaľujú. Postupom času sa však tlak na jej plošné zavedenie aj do zvyšku Európy zväčšuje a získava podporu viacerých organizácií.

Najhorúcejšia je táto téma momentálne znova v Nemecku. Iniciatíva, ktorú od leta 2021 zastupuje už viac ako 100 nemeckých miest, spolupracuje s nemeckou vládou a jej cieľom je legislatívne zakotviť plošné obmedzenie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach na 30 km/h.

Europarlament chce bezpečnejšie cesty

Európskemu parlamentu sa myšlienka väčšej bezpečnosti na cestách páči (už vyzval Európsku komisiu na vypracovanie pravidiel zavádzajúcich nové bezpečnostné predpisy), o plošnom celoeurópskom zavedení tridsiatky v mestách je však zatiaľ vraj predčasné hovoriť.

Silnejúce tlaky záujmových organizácií však naznačujú, že sa situácia môže čoskoro zmeniť a jednoznačná podpora pre takýto krok na pôde EÚ príde. Únii sa totiž dlhodobo nedarí znížiť nehodovosť v mestách a zaostáva za stanovenými cieľmi. Práve zníženie maximálnej rýchlosti z 50 na 30 km/h by splneniu vysneného cieľa mohlo pomôcť. Aby toho nebolo málo, do hry sa vkladajú aj cyklisti volajúci po obmedzení vjazdu áut do centier miest a rozširovanie cyklopruhov na úkor individuálnej osobnej dopravy.

Jazdný režim?

Veľmi zaujímavo znie aj informácia, podľa ktorej sa na európskej pôde už dlhšie diskutuje o technickom zavedení špeciálneho „jazdného“ režimu pre mobilné telefóny a príbuzné technické zariadenia, do ktorých budú musieť byť uvedené počas používania vozidla (obdoba dnešných leteckých režimov pre mobilné telefóny).

Kedy sa takéto režimy pre nové mobilné telefóny zavedú a či sa nakoniec podarí presadiť aj plošnú tridsiatku v mestách, nie je nateraz zrejmé. Isté však je, že jedného dňa obmedzenia nakoniec predsa len prídu.

Nemecké mestá, ktoré podporujú plošné obmedzenie rýchlosti. Foto: reprofoto/Topspeed.sk

Text pôvodne vyšiel na webe Topspeed.sk. Vychádza so súhlasom redakcie.

Topspeed.sk
Ďalšie články