Tvrdenia o účelových prevozoch nitrianskej nemocnice covidových pacientov nie sú pravdivé. Vyvrátila ich hovorkyňa aj riaditeľ nemocnice. Dôvodom prevozov je veľký nápor nakazených ľudí novým koronavírusom a nepostačujúca kapacita.

Tisíce používateľov Facebooku zdieľalo virálny príspevok zo začiatku januára, podľa ktorého mali do Fakultnej nemocnice v Nitre účelovo zvážať pacientov s ochorením COVID-19 z okolitých okresov. Následne ich mali do okresov rozvážať naspäť, aby sa vraj umelo zvýšili štatistiky hospitalizácií v Nitre.

V súčasnosti je však nitrianska nemocnica pod náporom chorých s koronavírusom SARS-CoV-2 extrémne vyťažená. Hovorkyňa nemocnice označila tvrdenia z facebookového príspevku za hoax. TASR na dezinformácie upozornila v spolupráci s francúzskou tlačovou agentúrou AFP.

Hoax šíri facebooková stránka DennikPress

Na facebookovej stránke DennikPress sa 3. januára 2021 objavil príspevok obsahujúci fotografiu s nápisom „Krajčího plán vychádza“ a text, podľa ktorého boli údajne pacienti s ochorením COVID-19 prevážaní do Fakultnej nemocnice v Nitre z iných okresov účelovo ako súčasť plánu pre „mediálnu senzáciu“. Následne mali byť prevážaní naspäť do okolitých okresov, aby „mali čísla aj tam“.

V príspevku sa okrem iného písalo: „Nemocnica je preťažená, lebo vozia pacientov do Nitry zo všetkých okolitých okresov. Tým preťažili personál. Nabehli médiá a majú senzáciu a hlavne čísla. Teraz, keď je už správa v médiách, rozvážajú sanitkami zase pacientov naspäť do iných okresov. Zrejme, aby mali čísla aj tam. Vodič sanitky mi potvrdil, že nechápe, prečo sa to robí, a že z toho majú blázinec.“

Nemocnica v Nitre kolabuje, kapacita už jednoducho nestačí

Tvrdenia o tom, že by sa prevozy do a z nitrianskej nemocnice mali uskutočňovať účelovo, sú nepravdivé. Pre agentúru AFP to potvrdila hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubincová. Uviedla, že k 5. januáru bolo v Nitre hospitalizovaných 188 pacientov s COVID-19, z toho 22 bolo na umelej pľúcnej ventilácii. Tvrdenia z predmetného facebookového príspevku hovorkyňa odmietla a označila za hoax.

„Nitrianska nemocnica je na hrane možností a pravdepodobne nebudú stačiť ani regionálne kapacity. Ide o nadregionálny problém a celoslovenskú koordináciu situácie,“ povedal riaditeľ nemocnice Milan Dubaj pre denník Sme 4. januára 2021.

Dubaj ďalej uviedol, že dochádza k prevozom pacientov do okolitých nemocníc. Nie je to však z účelových dôvodov, ale preto, že kapacita v Nitre už jednoducho nestačí. Aby sa situácia ešte zvládala, pacientov prevážajú do nemocníc v Komárne, Topoľčanoch, Bratislave, Nových Zámkoch či Martine.

V Nitre pomáhajú covidovým pacientom aj pediatri

Súkromná nemocnica v Galante, patriaca finančnej skupine Penta, bude od 7. januára poskytovať starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19, aby tak pomohla pri nápore na nitriansku nemocnicu. Na Facebooku o tom písal aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Lekár nitrianskej nemocnice a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský opísal kritickú situáciu v Nitre v rozhovore pre Denník N: „O covidových pacientov sa u nás starajú už aj neonatológovia, pediatri, oční lekári, chirurgovia, neurochirurgovia alebo traumatológovia. Stále rozširujeme covidové lôžka. Už aj časť detského, gynekológie, traumatológie či očné oddelenie sú covidové. Dokonca aj pediatri sú rozpísaní na služby na covidovom oddelení pre dospelých. Je to mimoriadna situácia.“

(tasr, alt)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.