30. marca, 06:25

Rus s talianskym pasom a odvahou proti vojne

Rus s talianskym pasom a odvahou proti vojneFoto: archív autora
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Ruský klérus sa postavil proti vojne, minimálne jeho časť. Prinášame príklad odvahy moskovského archimandritu s talianskym pasom Giovanniho Guaitu.

Otec Giovanni Guaita je unikát. Ako človek, ako kresťan, ale aj ako kňaz. Pochádza zo Sardínie, avšak už 36 rokov žije v Moskve, kde dlhý čas prednášal taliansku literatúru na Štátnej univerzite M. V. Lomonosova aj niektorých iných univerzitách. Jeho znalosť ruského jazyka a ruskej kultúry je tak obdivuhodná, že sa mu vyrovná len máloktorý rodený Rus, ba dokonca iba máloktorý univerzitný kolega. To isté platí o jeho znalostiach pravoslávnej teológie, spirituality a liturgie. Práve preto ho ruskí priatelia obdivujú a milujú, aj keď sa mu doteraz nepodarilo získať ruské štátne občianstvo. Cítia, že je jedným z nich. Je to ich mních a kňaz, ktorého môžu stretnúť a osloviť vždy, keď navštívia kostol svätých Kozmu a Damiána v strede Moskvy. Aj ja som rád, že práve on mi je už dlhoročným priateľom.

Avšak Giovanniho obdivujú mnohí v Moskve a v Rusku. Aj pre odvahu, ktorú ukázal už vtedy, keď pred dvomi rokmi skryl vo svojom kostole asi dvesto demonštrantov utekajúcich pred políciou. Boli toho plné noviny. Dnes ho obdivujú, že je jedným z iniciátorov petície proti vojne, ktorú podpísalo okolo 250 kňazov a diakonov Ruskej pravoslávnej cirkvi. Ako sám priznáva v rozhovoroch, ktoré zverejnili talianske médiá, Rusi nie sú slobodní, nemajú slobodu vyjadriť svoj názor na vojnu a na celkovú dramatickú situáciu. Pri pokusoch verejne zaujať odmietavé stanovisko sú často vyhadzovaní z práce, študenti sú vylučovaní z univerzít, hrozia im väzením. Niet sa čomu čudovať, neistota a strach neobišli ani mnohé pravoslávne biskupské sídla, fary a kláštory.

O to viac je namieste pripomenúť si, aký názor vyslovili verejne Giovanni Guaita a jeho pravoslávni spolubratia po vypuknutí vojny. Obsahuje totiž myšlienky, ktoré sú mimoriadne odvážne, lebo sú nasmerované proti prúdu oficiálnej štátnej propagandy. Ale sú aj veľmi múdre, keďže vychádzajú z posolstva evanjelia ukrižovaného a vzkrieseného Krista. Text petície je nasledovný:

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.