29. marca, 15:52

Na plnú nádrž benzínu dnes potrebujeme pracovať o dve hodiny viac ako vlani

Na plnú nádrž benzínu dnes potrebujeme pracovať o dve hodiny viac ako vlaniČerpacia stanica pohonných hmôt v Bratislave. Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer

Vojna na Ukrajine, ale nielen ona, ženie nahor ceny energií, pohonných hmôt aj potravín. Na ich kúpu treba odpracovať viac času ako vlani. Nič dobré pre hospodársky vývoj na Slovensku neveští ani makroekonomická prognóza z dielne rezortu financií.

Ako uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, priemerná slovenská domácnosť vynakladá každý mesiac zhruba 17 percent svojich celkových výdavkov na potraviny a približne 15 percent smeruje na bývanie a energie.

„Ak nepočítame dane, poistenie a splátky pôžičiek, tak sú to práve potraviny a bývanie, na čo vynakladáme najväčšiu časť svojich rodinných rozpočtov. V našom pomyselnom rebríčku nasledujú výdavky na dopravu, kam smeruje zhruba desatina mesačných výdavkov. A práve tieto položky dnes aj najvýraznejšie zdražujú,“ zdôraznila.

Ceny nafty idú hore rýchlejšie

Ceny benzínu sú podľa nej na rekordných hodnotách. „Po prepočítaní na odpracovaný čas sme vlani na plnú nádrž benzínu museli pracovať 9 hodín, dnes to je viac než 11 hodín. Ešte dramatickejší rozdiel je pri naftových motoroch. Na natankovanie plnej nádrže (nafty) sme vlani museli stráviť v práci takmer 8 hodín, ale dnes je to až o 3 hodiny dlhšie,“ priblížila.

Upozornila, že pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa aj vo februári výrazne zrýchlilo a dosiahlo až 9,6 percenta. Môžu za to rastúce ceny agrokomodít a energií vo svete a zvyšovanie nákladov na prepravu.

„Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch naďalej rásť silným tempom nad 10 percent. Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín,“ spresnila.

Druhým spôsobom je podľa Glasovej priame zvyšovanie cien obilnín, keďže Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov pšenice a kukurice, ale aj rastlinných olejov. Ceny obilnín aj olejov na svetovom trhu v súčasnosti kvôli vojne prudko rastú.

Potraviny budú drahé

„Môžeme teda očakávať, že ich ceny pôjdu ešte nahor aj v našich obchodoch. Vo februárových cenách, za ktoré máme teraz údaje, nie je totiž ešte zahrnuté zdraženie v dôsledku narušených dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska,“ dodala Glasová.

Spresnila, že okrem zeleniny sa medzi potravinami s najvyšším cenovým rastom umiestnili rastlinné oleje, múka a pečivo a aj mliečne výrobky. Rastlinný olej bol vo februári medziročne drahší až o 31 percent. „Za klasické biele rožky dnes zaplatíme o takmer 30 percent viac ako vlani a pšeničná múka je drahšia o štvrtinu. Chlieb nás vychádza približne o 14 percent viac ako pred rokom,“ doplnila.

„Na kúpu 1 litra rastlinného oleja sme vlani pracovali 14 minút, dnes to je 19 minút. A na kúpu masla sa čas predĺžil z 9 na 12 minút,“ poznamenala.

Dodala, že pomerne drahou potravinou je mäso. Hovädzie je medziročne drahšie o 10 až 20 percent. Napríklad na kúpu 1 kg hovädzieho zadného musíme dnes v práci stráviť 1 hodinu a 18 minút, čo je o 7 minút dlhšie ako vlani. „Viac než desatinu si dnes priplácame aj pri kúpe kuracieho mäsa,“ priblížila.

„Ušetriť dokážeme jedine pri bravčovom mäse, ktoré je lacnejšie ako pred rokom, a to o 3 až 6 percent. Okrem bravčového mäsa sú oproti vlaňajšku lacnejšie ešte jablká, a to asi o 6 percent. Ostatné sledované potraviny nás vychádzajú viac ako vlani,“ uzavrela.

Slovenská ekonomika porastie pomalšie

Vojna na Ukrajine zníži slovenské exporty a potlačí nahor ceny. Invázia Ruska na Ukrajinu negatívne zasiahne slovenskú ekonomiku, ktorá tento rok porastie tempom 2,1 percenta. V marci a druhom štvrťroku dôjde k výpadkom exportov do Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Zároveň poklesne dopyt aj v eurozóne. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií.

Ako v pondelok uviedol štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Marcel Klimek, rastúce ceny energií sa budú pretavovať do zvyšovania cien spotrebiteľských tovarov a služieb, čo bude znižovať spotrebu domácností. Priemysel pocíti nedostatok súčiastok a zamestnanosť porastie iba mierne.

„V základnom scenári predpokladáme oživenie v druhej polovici roka. Očakávame, že v budúcom roku HDP vzrastie o 5,3 percenta, pod čo sa podpíše oživenie po odznení konfliktu a čerpanie fondov EÚ. Z dôvodu veľkej neistoty uvádzame tiež alternatívny scenár predpokladajúci dlhšie trvanie vojny na Ukrajine a vážnejšie následky pre exporty,“ uviedli analytici v prognóze.

Marcel Klimek. Foto: TASR/Jakub Kotian

Spomalenie spôsobila vojna

Hlavným dôvodom spomalenia ekonomického rastu oproti pôvodnej prognóze je invázia Ruska na Ukrajinu. Vojenský konflikt a sankcie proti Rusku by mali obmedziť slovenské exporty do tohto regiónu a spôsobia tiež spomalenie ekonomického rastu našich obchodných partnerov.

„Vojna na Ukrajine prispeje k ďalšiemu zvyšovaniu cien energií, čo by sa malo prejaviť aj v cenách spotrebiteľských tovarov a služieb. Vyššia inflácia bude tlmiť domácu spotrebu nielen v tomto, ale aj v nasledujúcich rokoch. Zamestnanosť aj napriek nižšiemu tempu rastu ekonomiky stúpne, mzdy však v tomto roku nebudú stíhať rásť s infláciou,“ pokračovali analytici.

Zdôraznili, že vojnový útok na Ukrajinu vyvolal najprudšiu reakciu na finančných trhoch od vypuknutia koronakrízy na jar 2020. Vojenský konflikt na Ukrajine a uvalené sankcie výrazne obmedzia medzinárodný obchod s Ruskom. Analytici predpokladajú zastavenie exportov do Ruska, vyšší rast cien a vážne výpadky v dodávateľských reťazcoch, ktoré budú negatívne ovplyvňovať ekonomiku v krátkodobom i strednodobom horizonte.

Ceny energetických, poľnohospodárskych a iných komodít vyhnala invázia Ruska na Ukrajinu ešte vyššie. Ich nárast sa premieta najmä do cien potravín a pohonných látok, drahšie vstupy však zdvihnú aj ceny ostatných tovarov a služieb. K týmto vplyvom sa pridáva januárové zvýšenie cien energií. Na infláciu v prvej polovici tohto roka bude mať vplyv aj dobiehanie efektov zvýšenia cien z minulého roka. Ide najmä o vplyv vyššej dane z tabaku, zrušenia obedov zdarma a výrazného rastu imputovaného nájomného. Tieto vplyvy by mali v priebehu roka postupne vyprchávať. Inflácia však podľa analytikov zostane vysoká v priebehu celého roka.

Hlas-SD: Ekonomická prognóza neveští pre občanov nič dobré

Ekonomická prognóza neveští nič dobré pre slovenských občanov. Poslanec Erik Tomáš z Hlasu-SD tak reagoval na makroekonomické prognózy analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) z dielne MF SR.

„Hospodársky rast pomaly klesá, za platy si Slováci budú môcť kúpiť menej a zdražovanie bude naďalej pokračovať a bude ešte výraznejšie,“ konštatoval Tomáš na utorkovej tlačovej konferencii. Zároveň kritizoval ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana (nominant OĽaNO), že ignoruje poznatky potravinárov a poľnohospodárov a nič nerobí.

Erik Tomáš. Foto: TASR/Martin Baumann

„Z IFP sme sa dozvedeli alarmujúcu vec, že ceny plynu a ceny tepla na budúci rok stúpnu možno niekoľkonásobne oproti už súčasnému zdraženiu,“ povedal Tomáš. Podľa neho slovenská vláda v porovnaní s okolitými krajinami nerobí nič. Pokračoval, že peniaze vláda má, no míňa ich neefektívne.

„Chcem požiadať vládu, nech sa už konečne spamätá. Jej vlastné čísla hovoria, že Slovensko z ekonomického hľadiska ide do záhuby. Čoraz väčšia skupina obyvateľov spadá a padne pod hranicu chudoby,“ dodal Tomáš.

(tasr, im)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.