29. marca, 10:15

Vyššie zdanenie korporácií aj superboháčov, masívne výdavky na obranu i na pomoc Ukrajine. Biden predstavil návrh rozpočtu

Vyššie zdanenie korporácií aj superboháčov, masívne výdavky na obranu i na pomoc Ukrajine. Biden predstavil návrh rozpočtuJoe Biden. Foto: TASR/AP

Spojené štáty vyčlenia miliardy dolárov na pomoc Ukrajine, zdania bohatých a znížia svoj deficit. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na rok 2023, ktorý v pondelok (28. 3.) predstavil prezident Joe Biden. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Masívny plán rozpočtu vo výške 5,8 bilióna dolárov (5,29 bilióna eur) by zaplatil mnohé z Bidenových politických návrhov v čase, keď jeho administratíva čelí nespokojnosti a nízkemu hodnoteniu zo strany voličov, rekordnej inflácii a pretrvávajúcej neistote v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Rozpočet musí schváliť Kongres, v ktorom má Bidenova Demokratická strana tesnú väčšinu, pričom zákonodarcovia z oboch strán budú určite požadovať zmeny. Ľavicové krídlo demokratov pritom bude pravdepodobne proti prudkému zvýšeniu výdavkov na obranu o 4 percentá. „Rozpočty sú vyjadreniami hodnôt,“ povedal Biden, keď predstavil svoj návrh.

Plán podľa neho „vysiela jasný odkaz, že si ceníme fiškálnu zodpovednosť, bezpečnosť a ochranu doma a v celom svete a investície potrebné na pokračovanie nášho spravodlivého rastu a budovanie lepšej Ameriky“.

Boj proti škodlivému vplyvu Ruska

Medzi opatreniami je aj balík financií vo výške 6,9 miliardy dolárov na pomoc Ukrajine pri obrane pred ruskou inváziou, ako aj na pomoc NATO. Ďalšia miliarda dolárov by mala smerovať „na boj proti škodlivému vplyvu Ruska, na nové potreby súvisiace s  otázkami kybernetickej bezpečnosti, dezinformáciami, energetikou, makroekonomickou stabilizáciou a odolnosťou občianskej spoločnosti“.

Navrhovaná suma pre Pentagón vo výške 773 miliárd dolárov poukazuje na výzvy, ktorým USA vo svete čelia.

Nové zdanenie sa bude týkať len tých najbohatších

Biden navrhol tiež minimálnu daň z príjmu daňových poplatníkov, ktorí zarábajú viac ako 100 miliónov dolárov, čím uspokojil požiadavku progresívnych demokratov, ktorí žiadali zdanenie bohatých ako spôsob riešenia sociálnej nerovnosti.

„Táto minimálna daň by sa vzťahovala len na 0,01 percenta najbohatších domácností, tých, ktorí majú viac ako 100 miliónov dolárov, a viac ako polovica príjmov by pochádzala len od miliardárov,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení, podľa ktorého „bohatí konečne zaplatia svoj spravodlivý podiel“. Poukázal pritom na fakt, že napríklad hasiči či učitelia platia vyššie dane ako miliardári, ktorí využívajú medzery v systéme.

Zníženie astronomického deficitu

Návrh predpokladá zníženie rozpočtového deficitu USA o 1,3 bilióna dolárov, hoci štátny dlh vo výške 24,8 bilióna dolárov sa podľa projekcií ďalej zvýši.

Rozpočtový plán zverejnili niekoľko mesiacov po tom, ako sa Bidenova legislatíva, ktorá počíta s výdavkami stoviek miliárd dolárov na rekonštrukciu sociálnych služieb a boj proti klimatickým zmenám, zastavila v Kongrese pre rozpory medzi demokratmi.

Návrh rozpočtu oživuje tiež plán na zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 28 percent, ktorú Bidenov republikánsky predchodca Donald Trump v roku 2017 znížil na 21 percent.

Washington podporil dohodu dosiahnutú v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj o minimálnej globálnej dani pre korporácie vo výške 15 percent.

Biely dom uviedol, že návrh rozpočtu „obsahuje dodatočné opatrenia, ktoré zabezpečia, že nadnárodné spoločnosti, pôsobiace v USA, nebudú môcť využívať daňové raje na zníženie globálnej minimálnej dane“.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.