28. marca, 18:28

V Ríme sa začína hovoriť o stretnutí pápeža Františka s patriarchom Kirillom. Malo by to zmysel?

V Ríme sa začína hovoriť o stretnutí pápeža Františka s patriarchom Kirillom. Malo by to zmysel?Na archívnej snímke z 12. februára 2016 sprava najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill a hlava katolíckej cirkvi pápež František. Foto: TASR/AP

Podľa kritikov moskovský patriarcha Kirill už Ukrajinu stratil. Tvrdí to jeho bývalý blízky spolupracovník. Kirill mal dodať prezidentovi Putinovi „potvrdenie zhora“, ruskí kňazi majú navyše strach povedať niečo kritické a nahlas. Počuť však aj iné hlasy, že Kirill v skutočnosti s inváziou nesúhlasí a pápež mu môže podať pomocnú ruku.

Niekoľko médií tvrdí, že sa pripravuje stretnutie pápeža Františka a moskovského patriarchu Kirilla. Stretnutie sa nazýva druhé, pretože k prvému došlo v roku 2016 na Kube.

Pripravované stretnutie by, samozrejme, súviselo s vojnou na Ukrajine a očakávania by boli značné.

Catholic World Report tvrdí, že takéto stretnutie je nepravdepodobné. Aspoň zatiaľ. Ale aj tento časopis by od neho očakával zásadný príspevok k mieru.

Keby k nemu došlo, dosahy na Rusko a ruské pravoslávie by zrejme boli obrovské. Možno si všimnúť, že pápež mal úctivý a pritom jasný tón, keď telefonoval s Kirillom, názor na vojnu má jednoznačný. O Kirillovom lavírovaní a unikaní k inej téme sme už písali. Téma, o ktorej sa rozhodol po napadnutí vojny hovoriť, je iný „metafyzický boj“.

Zaujímavý príspevok k tejto úvahe – a zvlášť k osobe patriarchu Kirilla – priniesli v týchto dňoch dvaja znalci Ruska a ruskej cirkvi.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.