28. marca, 17:07

Majú pobaltské štáty dôvod na obavy? Rétorika ruských jastrabov tomu nasvedčuje, realita na ukrajinskom bojisku nie

Majú pobaltské štáty dôvod na obavy? Rétorika ruských jastrabov tomu nasvedčuje, realita na ukrajinskom bojisku nieGenerálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa rozpráva so slovenskými vojakmi počas návštevy vojenského výcvikového centra Adaži v Lotyšsku 8. marca 2022. Foto: TASR/AP

Budú tri pobaltské štáty ďalšie na rade? Po ruskej invázii na Ukrajinu sa zľakli, ale istotu im dodáva členstvo v NATO a podpora USA. Napriek tomu sa útok vylúčiť nedá. Rusko používa agresívny slovník, podporuje revizionizmus a v ruskom éteri sa objavujú schémy útoku.

Riziko vojny na Pobaltí je reálne, hovorí bývalý zástupca veliteľa NATO v Európe. Ruská invázia na Ukrajinu vydesila pobaltské štáty, ktoré majú život v Sovietskom zväze v živej pamäti. Hoci hrozby útoku sú skôr v teoretickej rovine, známe tváre ruskej propagandy snívajú o obnovení sovietskej sféry vplyvu.

Obnovenie sféry vplyvu

„Je to jasné. Putinove zámery sú jasné. Sám povedal, že najvhodnejším riešením bezpečnostného usporiadania v Európe by bola nová Jalta, čo vnímam ako snahu o obnovenie ruskej vlády v bývalých sovietskych republikách. A vieme, že Estónsko, Lotyšsko a Litva boli sovietskymi republikami,“ vyhlásil britský generál Richard Shirreff v rozhovore pre švédsku verejnoprávnu televíziu SVT, informuje Euractiv.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.