28. marca, 13:27

Šírite rasizmus, vy hoaxy. Rómski politici Pollák a Bihariová sa pohádali pri zákone o rozdelení obcí

Šírite rasizmus, vy hoaxy. Rómski politici Pollák a Bihariová sa pohádali pri zákone o rozdelení obcíIrena Bihariová. Foto: Facebook

Poslanec hnutia Igora Matoviča Martin Fecko sa usiluje o zmenu pravidiel v odčleňovaní častí obcí. Jeho návrh už v parlamente úspešne prešiel prvým čítaním. V krokoch, ktoré zrejme pramenia z jeho dlhodobej osobnej túžby osamostatniť časť Prešova, paradoxne vidí každý kritik iný problém. Ekonómovia ďalšiu finančne neefektívnu fragmentáciu samospráv, Združenie miest a obcí Slovenska protiústavnosť a predsedníčka Progresívneho Slovenska odporný rasizmus a segregáciu. Rómsky poslanec Peter Pollák mladší ju za to obvinil zo šírenia hoaxov.

Poslanci Národnej rady SR uplynulý týždeň v stredu v prvom čítaní odhlasovali úpravu zákona o obecnom zriadení. Idea poslanca Martina Fecka z koaličnej strany OĽaNO prešla parlamentom v tieni vojny na Ukrajine bez väčšej mediálnej pozornosti.

Návrh zákona prináša do života samospráv pomerne významné zmeny. Umožňuje totiž odčlenenie sa „historickej“ časti obce. Pojem historická je dôležitý preto, lebo osamostatnenie sa bolo možné aj doteraz, no často je takmer neuskutočniteľné a predchádza mu splnenie prísnych podmienok.

Procesu odtrhnutia má predchádzať petícia, ktorú bude musieť podporiť aspoň 70 percent oprávnených voličov odčleňovanej časti obce (doteraz šlo o 30 percent), či miestne referendum, ktoré sa uskutoční len v odčleňovanej časti obce. Kvórum pri ľudovom hlasovaní by ostalo zachované.

Naprávanie krívd socializmu?  

V dôvodovej správe k danej legislatíve sa uvádza, že v praxi dochádza k nežiaducemu stavu, keď obec pomerne veľkej rozlohy často sústredí finančné prostriedky najmä do rozvoja svojho centra, pričom peniaze na občiansku vybavenosť v okrajových častiach už neostávajú.

„Navyše počas obdobia socializmu bolo mnoho obcí násilne pričlenených k väčším obciam bez toho, aby obyvatelia týchto dnešných už len ‚častí obcí‘ mali možnosť sa k takémuto pričleneniu slobodne vyjadriť (napr. v referende). Je preto žiaduce vytvoriť legislatívny rámec, ktorým sa umožní týmto častiam obcí – bývalým samostatným obciam, aby sa mohli samé rozhodnúť, či využijú svoje ústavné právo,“ uvádza sa ďalej.

Zmeny prešli v prvom čítaní najmä vďaka hlasom OĽaNO, Sme rodina a nezaradeným poslancom. Za však bola aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Naopak, palec dolu namierili hlavne opoziční kotlebovci a Smer.

Martin Fecko. Foto: Jakub Kotian/TASR

Segregácia Rómov?

Voči Feckovej iniciatíve vystúpili viacerí, no z politikov azda najostrejšie predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. Tá na sociálnej sieti napísala, že poslanci „našli spôsob, ako sa zbaviť rómskeho obyvateľstva v obciach. Hanba im“. Bihariová, ktorá sa sama hlási k rómskej národnosti, návrh dokonca označila za „odporný“ a legalizujúci „rasizmus a segregáciu“.

V praxi bude podľa nech jednoducho stačiť, aby si nerómska časť dediny odhlasovala, že chcú byť samostatnou jednotkou bez Rómov a druhá zväčša rómska časť obce sa k tomu nebude môcť vyjadriť. „Takto pekne jednoducho sa docieli, že bude obec zrazu aspoň na papieri bielučká, čistučká a bez Rómov,“ hnevá sa politička.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.