28. marca, 08:00

Fatima a omyly Ruska

Fatima a omyly RuskaIlustračné foto z Ukrajiny: Matyáš Zrno
Grzegorz Górny Publicista, filmár, autor 35 kníh.

Fatimské posolstvo z roku 1917 ožilo a v piatok 25. marca došlo k naplneniu toho, čo žiadala Matka Božia pred vyše sto rokmi. Môže to zastaviť Rusko? Píše poľský publicista a autor knižného bestselleru o Tajomstvách Fatimy Grzegorz Górny.

Príliš skoro sme pochovali komunizmus, príliš skoro… Pritom všetko vyzeralo tak pekne. Všetko bolo v súlade s fatimskými proroctvami: Pápež mal zasvätiť Rusko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a „omyly Ruska“, teda komunizmu, sa už nemali šíriť svetom.

A skutočne, bolo to v roku 1984, keď Ján Pavol II. vykonal toto zasvätenie a o päť rokov neskôr sa v strednej Európe zrútil komunizmus. Nasledoval rozpad Sovietskeho zväzu, ktorý nastal – aký to symbolický dátum! – 8. decembra 1991, teda na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Presne ako Panna Mária vo Fatime oznámila: „Nakoniec ale zvíťazí moje Nepoškvrnené Srdce.“

Našli sa pravda takí, čo hovorili, že táto obeta nie je dôležitá, pretože Ján Pavol II. nevyslovil slovo „Rusko“, ale boli v menšine. Tvrdili, že Matka Božia výslovne žiadala o zasvätenie Ruska, zatiaľ čo pápež spomenul iba národy, ktoré sa najviac potrebujú zasvätiť Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Biskup z diecézy Leiria, v ktorej sa Fatima nachádza, tvrdil, že Ján Pavol II. počas aktu na chvíľu stíchol a v duchu vyslovil slovo Rusko, nepovedal to však nahlas. Dôvodom bolo, ako vysvetlil kardinál Cordes, blízky spolupracovník pápeža, že prevládla obava, že to bude vnímané ako ostentatívna provokácia voči sovietskej vláde.

Ilustračné foto z dnešnej Ukrajiny. Foto: Matyáš Zrno

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.