30. marca, 09:49

Téma zneužívania maloletých v cirkvi je niekedy zneužívaná

Téma zneužívania maloletých v cirkvi je niekedy zneužívanáKošický pomocný biskup Marek Foráč, predseda Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre prípady sexuálneho zneužívania klerikmi. Foto: Adrian Klema

Cirkev sa nesnaží sexuálne škandály ututlať. Urobilo sa už veľa pre to, a stále sa robí, aby sa hľadala pravda taká, aká je, a aby sa veci nezametali pod koberec, hovorí v rozhovore biskup Marek Forgáč, predseda Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania klerikmi.

„V rámci návštevy pápeža Františka na Slovensku sa udialo aj stretnutie s obeťami sexuálneho zneužívania. Svätý otec vtedy spomínal, že aj keď je v celosvetovom meradle počet prípadov sexuálneho zneužívania u kňazov nižší než v iných profesiách, nijako nás to neospravedlňuje. Aj keby sa udial čo i len jeden prípad, aj ten máme riešiť, aj ten nás vystríha, aby sme boli preventívni. Ale sú to veci, ktoré treba vidieť v širšom pohľade a ktoré trápia celú spoločnosť,“ hovorí košický pomocný biskup Marek Forgáč, predseda Komisie Konferencie biskupov Slovenska pre prípady sexuálneho zneužívania klerikmi. V rozhovore tiež hovorí o tom, ako prebieha proces vyšetrovania sexuálneho zneužívania zo strany kňazov, aké tresty hrozia kňazom, ktorí sa dopustili zneužívania, o prevencii, ktorá sa robí v tejto oblasti, dôvodoch sexuálneho zneužívania aj výsledkoch sčítania obyvateľstva.

Koľko prípadov zneužívania mladistvých zo strany kňazov sa na Slovensku doposiaľ riešilo?

To číslo nie je jednoduché identifikovať. Ako predseda komisie, ktorá funguje od konca roka 2018, môžem povedať, že za ten čas cez našu komisiu prešlo približne dvadsať prípadov zneužívania maloletých. Treba však povedať, že tam sú zahrnuté prípady rôzneho charakteru, pretože aj pri otázke zneužívania musíme rozlišovať, o aké formy zneužívania sa jedná. Sú to formy od najzávažnejších zneužívaní až po formy, ktoré môžeme nazvať bezdotykové, kde patrí napríklad nevhodná sms, emailová komunikácia či nevhodné formy vyzývavého správania. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.