26. marca, 19:41

Exprimátora Žiliny Jána Slotu prepustili zo zadržania na slobodu

Exprimátora Žiliny Jána Slotu prepustili zo zadržania na sloboduExprimátor Žiliny a bývalý šéf SNS Ján Slota prichádza na súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 26. marca 2022. Foto TASR / Pavol Zachar

Exprimátora Žiliny a bývalého šéfa Slovenskej národnej strany Jána Slotu, obvineného z korupcie, prepustili zo zadržania na slobodu. V sobotu podvečer o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal sťažnosť. Najvyšší súd (NS) SR má o nej rozhodovať 31. marca. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor žiadal väzbu pre obavy z pôsobenia na svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. „Sudca, na rozdiel od prokurátora, nezistil naplnenie dôvodov kolúznej väzby, avšak dospel k záveru o existencii dôvodov preventívnej väzby, ktorú nad obvineným nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a písomným sľubom obvineného,“ spresnila. Súd Jánovi S. uložil aj iné povinnosti a obmedzenia.

Prokurátor ÚŠP uviedol, že sudca uznal dôvodnosť trestného stíhania. „Zároveň uznal aj dôvod preventívnej väzby, ktorú nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ priblížil.

Ján Slota vinu odmieta. „V tomto štáte hocijaký podvodník, kajúcnik, udavač povie bez dôkazu hocičo a prenasleduje vás,“ vyhlásil po prepustení zo zadržania na slobodu.

Obvinený je zo zločinu prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Za vinu sa mu kladie prijatie úplatku v roku 2018 pre sudcu Krajského súdu v Žiline P. P. a jeho následné odovzdanie vo výške 5000 eur. Cieľom malo byť ovplyvnenie rozhodnutia v konkrétnej trestnej veci.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zároveň obvinil ďalšie dve osoby pre zločin prijímania úplatku a prečin podplácania. Polícia viac informácií k prípadu neposkytuje.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.