Hospodársky rozvoj a zamestnanosť hornej Nitry sa už desaťročia spája s ťažbou a využitím hnedého uhlia. V roku 2023 sa táto ťažba výrazne utlmí, pretože štát prestane dotovať výrobu elektriny z tejto suroviny. To bude mať výrazný dopad na celý región. Čaká ho mohutná transformácia. Ráta sa s pomocou Európskej únie i domácej vlády.

O budúcnosti hornej Nitry sa na nadnárodnej úrovni aktívne hovorí už od roku 2016. Krátko po tom, ako vláda Roberta Fica rozhodla o predĺžení podpory ťažby hnedého uhlia až do roku 2030, sa témou začala zaoberať Európska komisia. V roku 2016 upozornila na nevhodnú podporu využívania ekologicky škodlivých zdrojov energie a na potenciálne narušovanie trhu.

V miestnych pomeroch túto tému aktívne otvorila o rok neskôr Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidze. V tom čase už Európska komisia preverovala podnet na oprávnenosť poskytovania nepriamej štátnej podpory takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorým sa ukladala povinnosť vyrábať elektrinu z domáceho hnedého uhlia.

Tlak priniesol výsledok a v závere roka 2018, vláda Petra Pellegriniho skrátila dotovanie ťažby hnedého uhlia do roku 2023. V tom čase už bola horná Nitra pilotným regiónom Platformy pre uhoľné regióny v procese premeny, ktorú koncom roka 2017 vytvorila Európska komisia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.