26. marca, 10:23

Malťania sú vraj ešte horší ako Slováci. Stále si volia svoj Smer

Malťania sú vraj ešte horší ako Slováci. Stále si volia svoj SmerCorinne Vellová. Foto: M. Leidenfrost

A možno je to tak, že len ukazujú, ako to za dva roky dopadne aj na Slovensku. Reportáž z ostrovného štátu, kde sú dnes parlamentné voľby.

Z úžiny pieskovo sfarbenej maltskej veľkomestskej džungle vkročím do nezvyčajne priestrannej hotelovej haly, v ktorej Corinne Vellová prijíma novinárov. Táto jemná, krehká dáma má počas rozhovoru na očiach všetky prechádzajúce biznisové typy. Corinne je sestrou investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, zavraždenej 16. októbra 2017.

Ako beznádejne poslovenčený Rakúšan mám na Corinne len jednu otázku. Po porovnateľnej vražde Jána Kuciaka v roku 2018 to trvalo tri týždne, kým slovenský premiér podal demisiu, na Malte viac ako dva roky. A zatiaľ čo slovenské voľby v roku 2020 vyhnali smeráckych korupčníkov z úradu, maltská Labouristická strana napriek zapletenosti s Panama Papers získala v roku 2017 s prísľubom nekonečnej párty (slogan: „Najlepší čas“) ešte aj nových voličov – a v dnešných voľbách zrejme získa ešte absolútnejšiu väčšinu (prieskum ukazoval 58 percent).

Z akého dôvodu, ako hovorí Corinne, sa na Malte štrukturálne nič nezmenilo?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.