Opatrenie je reakciou na vývoj pandemickej situácie v krajskom meste, ktorá je podľa premiéra katastrofálna. V nitrianskej nemocnici už umierajú lekári.

Nasledujúce tri týždne, počnúc pondelkom (11. 1.), by malo byť v nitrianskom okrese povolené ísť do práce len s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní. Na tlačovom brífingu v Nitre o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Avizoval, že 8. až 10. januára bude v regióne celoplošné testovanie. Opatrenia pre nitriansky okres má prijať vláda na stredajšom (6. 1.) zasadnutí.

Podľa premiéra je situácia v nitrianskom okrese katastrofálna a v súčasnosti je horšia, ako bola vlani na jeseň na Orave. „Je ešte nebezpečnejšia, pretože na Orave čísla vrcholili a boli stabilizované. V okrese Nitra však dramaticky stúpa počet pozitívne testovaných ľudí,“ zdôraznil Matovič. Podľa jeho slov tak prichádzala do úvahy možnosť sprísniť lockdown a nepustiť ľudí do práce.

„Takže by sme povedali napríklad firme Jaguar Land Rover, že od zajtra 4 500 ľudí nepríde do práce a od zajtra sa nebudú zo Slovenska vyvážať autá. A takýchto firiem je tu veľa a hrozilo, že desaťtisíce ľudí nebudú môcť chodiť do práce. Lepším riešením je teda poctivé plošné testovanie a áno, nie celkom dobrovoľné,“ konštatoval Matovič.

Nevyhnutné plošné testovanie

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa je potrebné pretestovať celý región. „Nejde tu len o mesto Nitra so 77 000 obyvateľmi, ale o celý okres so 166 000 obyvateľmi. Nebude to jednoduché, ale zvládneme to. Máme vynikajúcich starostov a ak pomôžu ľudia, dokážeme testovanie realizovať aj napriek extrémne krátkemu času na prípravu. Je to jediné rozumné riešenie, ktoré sa v tejto situácii naskytá. Máme k dispozícii 100 000 kvalitných testov a ďalšie ešte môžeme dostať, máme zabezpečené i ochranné pomôcky. V Nitre bude testovanie v piatok, sobotu, nedeľu a v obciach v sobotu a v nedeľu,“ povedal Hattas.

Umierajú zdravotníci, príďte na pomoc

Na testovanie vyzval aj riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Milan Dubaj, podľa ktorého je situácia v tomto zdravotníckom zariadení často už za hranicou únosnosti. „Počet covidových pacientov sa stále pohybuje okolo 200, ventilovaných je do dvadsať ľudí, denne je nad desať úmrtí. Denne vypadávajú ďalší pracovníci a stále je mimo práce 200 z nich. Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie, fyzické aj psychické, týchto ľudí, ktorí toto denne znášajú. Ako vyjadriť obdiv k nim, že napriek všetkým okolnostiam do nemocnice stále prichádzajú. Čiarou, ktorá bola prekročená, je pre týchto ľudí zomretie jedného z nás. V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ, zomrel nám pracovník covidového urgentu a bohužiaľ dnes nám zomrel kolega internista. To sú veci, ktoré veľmi ťažko znášam ja i kolektív tejto nemocnice,“ povedal Dubaj.

Lekár nitrianskej nemocnice a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský preto vyzval ľudí, aby čo najprísnejšie dodržiavali všetky nariadené hygienické opatrenia a prišli sa dať testovať. „Tie opatrenia naozaj fungujú a naozaj zachraňujú životy. Treba obmedziť stretnutia na najmenšiu mieru, aby bolo v nemocniciach čo najmenej pacientov. Chcem poprosiť kolegov zo súkromných ambulancií, aby nám prišli pomôcť do nemocníc. Tretiu prosbu adresujem všetkým zdravotníkom, aby prišli pomôcť pri testovaní. Zo skúseností zo zamorených okresov vieme, že to pomáha,“ uviedol Visolajský.

Prezidentka: Nie je čas na politické hry

Nemocnica v Nitre je za hranicou svojich možností. Dnes nie je čas na zľahčovanie, politické hry a ani na výhovorky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti v reakcii na súčasnú situáciu v súvislosti s pandémiou.

Vyzvala zároveň na väčšiu angažovanosť všetkých zúčastnených. „Počúvajme hlasy z miestnych samospráv po prísnejších lokálnych obmedzeniach, počúvajme hlasy z nemocníc po rýchlejšej koordinácii zdravotnej pomoci a počúvajme epidemiológov a vedcov po zvýšení tempa očkovania. Situácia je nesmierne vážna a od našich činov dnes závisia životy a zdravie tisícok ľudí,“ upozornila prezidentka s tým, že nepriaznivé predpovede sa napĺňajú a zdravotníci momentálne prechádzajú najťažšou skúškou.

(tasr, min)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Po zadaní emailu môžete čítať zadarmo.

Vaše osobné údaje budú spracované v súlade s našimi pravidlami ochrany súkromia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.