Opatrenie je reakciou na vývoj pandemickej situácie v krajskom meste, ktorá je podľa premiéra katastrofálna. V nitrianskej nemocnici už umierajú lekári.

Nasledujúce tri týždne, počnúc pondelkom (11. 1.), by malo byť v nitrianskom okrese povolené ísť do práce len s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní. Na tlačovom brífingu v Nitre o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Avizoval, že 8. až 10. januára bude v regióne celoplošné testovanie. Opatrenia pre nitriansky okres má prijať vláda na stredajšom (6. 1.) zasadnutí.

Podľa premiéra je situácia v nitrianskom okrese katastrofálna a v súčasnosti je horšia, ako bola vlani na jeseň na Orave. „Je ešte nebezpečnejšia, pretože na Orave čísla vrcholili a boli stabilizované. V okrese Nitra však dramaticky stúpa počet pozitívne testovaných ľudí,“ zdôraznil Matovič. Podľa jeho slov tak prichádzala do úvahy možnosť sprísniť lockdown a nepustiť ľudí do práce.

„Takže by sme povedali napríklad firme Jaguar Land Rover, že od zajtra 4 500 ľudí nepríde do práce a od zajtra sa nebudú zo Slovenska vyvážať autá. A takýchto firiem je tu veľa a hrozilo, že desaťtisíce ľudí nebudú môcť chodiť do práce. Lepším riešením je teda poctivé plošné testovanie a áno, nie celkom dobrovoľné,“ konštatoval Matovič.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.