Čo vyplýva z bojkotu Nestlé a čoho sa firma dopustila v Rusku

Okrem sankcií komplikuje západným spoločnostiam podnikanie v Rusku aj tlak verejnosti. Zisk dnes nie je vnímaný ako dostatočné kritérium pre podnikateľské rozhodovanie. Alternatívne kritériá vedú k diskriminácii spotrebiteľov, aktuálne tých ruských. Akceptovanie tohto princípu môže byť nebezpečné, keďže rovnako môžu byť v budúcnosti diskriminované aj iné skupiny na základe kritérií, ktoré sa dnešným kritikom Putina nemusia vôbec páčiť.
V dôsledku vojny na Ukrajine odchádzajú z ruského trhu mnohé západné spoločnosti. Niektoré dobrovoľne, iné menej. Nejde len o sankcie, ktoré boli na Rusko uvalené, ale aj tlak zákazníkov, investorov či rôznych aktivistov. Pre dotknuté spoločnosti to bude znamenať väčšie či menšie straty. Negatívne dopady pocítia aj ich ruskí zákazníci a zamestnanci, bez ohľadu na vlastný postoj k ruskej politickej reprezentácii.
Ilustratívny je prípad spoločnosti Nestlé. Tá pôvodne odmietla ruský trh opustiť, hoci voči ruskej vojne proti Ukrajine sa jasne vymedzila. Pozastavila síce ďalšie investície a reklamné kampane v Rusku, naďalej však chcela v krajine dodávať základné potraviny a detskú výživu. Argumentovala tiež zodpovednosťou voči svojim zamestnancom.
Proti tomuto prístupu sa zdvihol odpor rôznych aktivistických skupín a aj ukrajinských štátnych predstaviteľov. Aktivisti mimo iného prirovnávali Nestlé k nacistom, obviňovali spoločnosť z podpory Putina a vojny na Ukrajine. Akokoľvek sa tieto obvinenia môžu zdať absurdné, vedenie Nestlé im postupne ustupuje a svoje aktivity v Rusku ďalej obmedzuje.
Nestle remains in #Russia, paying taxes to the Russian government, giving Putin money to kill civilians and children in #Ukraine. pic.twitter.com/RYtQl8sKjh
— Anonymous (@LatestAnonPress) March 18, 2022