25. marca, 15:03

Vedci po prvýkrát objavili mikroplasty priamo v ľudskej krvi

Vedci po prvýkrát objavili mikroplasty priamo v ľudskej krviMuž zbiera odpad počas čistenia rieky Bahagia 1. augusta 2019 v indonézskom Bekasi. Foto: TASR/AP

Mikroplasty boli objavené v ľudskej krvi prvýkrát, pričom holandskí vedci identifikovali malé čiastočky až v 80 percentách odobraných vzoriek. Zo štúdie vyplýva, že mikroplasty môžu po tele cestovať a ukladať sa v ľudských orgánoch. Hoc konkrétne dopady na zdravie človeka nie sú známe, experti sú zistením znepokojení.

Dôvodom znepokojenia je predovšetkým už predošlé zistenie, že mikroplasty poškodzujú ľudské bunky, navyše je známe, že častice znečistenia ovzdušia vstupujú do tela a sú príčinou miliónov úmrtí ročne. Do ľudského tela sa tieto mikroskopické čiastočky dostávajú prostredníctvom pitnej vody alebo jedla, prípadne z odevov.

Mikroplasty, ktoré prevažne pochádzajú z kozmetiky, vlákien oblečenia, pneumatík či množstva ďalších zdrojov, boli už predtým nájdené takmer po celom svete. Od vrcholu Mount Everestu až po priekopy v oceánoch.

Cieľom štúdie realizovanej v Holandsku bolo určiť množstvo plastových častíc menších než 700 nanometrov vo vzorkách krvi 22 dobrovoľníkov. Stredná hodnota merateľnej koncentrácie plastových častíc v krvi bola 1,6 mikrogramu na mililiter, čím sa po prvý raz potvrdila hromadná koncentrácia plastových polymérov v ľudskej krvi.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.