25. marca, 14:25

Nemecko skončí s ruským plynom už tento rok, dodávky navýšia Američania aj ďalšie štáty

Nemecko skončí s ruským plynom už tento rok, dodávky navýšia Američania aj ďalšie štátyNemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck počas prejavu v rámci debaty o rozpočte na zasadnutí spolkového parlamentu Bundestag v Berlíne 23. marca 2022. Foto: TASR/AP

Nemecko sa chystá urobiť druhý revolučný krok v krátkom čase. Po prudkom navýšení financií na obranu sa chce tento rok takmer úplne odstrihnúť od ruského plynu.

Začalo sa to včera v noci po skončení samitu EÚ a pokračuje dnes v Berlíne. Návšteva prezidenta Bidena v Európe bude viesť k rýchlejšiemu zastaveniu ruského plynu a jeho nahradeniu americkým skvapalneným plynom. Biden sa s lídrami EÚ a Európskou komisiou dohodol, že Amerika a ďalšie štáty vykryjú tento výpadok a dodajú tento rok do Európy 15 miliárd kubických metrov skvapalneného plynu navyše, pričom v budúcnosti budú dodávky ešte vyššie.

Dohoda si zo strany Európy bude vyžadovať investície do nových zariadení na skvapalnený plyn, ktoré sú potrebné na import a transfer loďami dovezeného plynu.

Hoci nemecký kancelár ešte včera odmietal požiadavku prezidenta Zelenského, aby Európa okamžite prestala s dovozom ruského plynu, povedal, že by to znamenalo kolaps nemeckej ekonomiky, dnes už Nemecko hovorí inak. Minister hospodárstva a klímy Robert Habeck v piatok síce potvrdil, že Nemecko nepodporuje okamžité embargo na dovoz ruského plynu a ropy, keďže by to znamenalo prílišné náklady pre nemecký priemysel a domácnosti, ale najväčšia európska ekonomika sa chce od ruských energií odstrihnúť „čím skôr“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.