27. marca, 06:53

Všetci Putinovi muži. Kto dnes spoluvládne v Rusku?

Všetci Putinovi muži. Kto dnes spoluvládne v Rusku?Zľava Valerij Gerasimov, Vladimir Putin a Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

Jedným z mála zábavných dôsledkov vojny na Ukrajine je lov na jachty ruských miliardárov. Tieto obrie plávajúce paláce sa im zabavujú po celej Európe. Ruskí boháči môžu len so slzami v očiach sledovať, ako sú im ich obľúbené hračky odstavované, pretože ich prezident sa rozhodol pre nevyprovokovanú agresívnu vojnu. Nazývať týchto mužov oligarchami, ako je v médiách bežné, je však ľahko zavádzajúce. Oligarcha je člen oligarchie, čiže „vlády hŕstky“. Lenže dnešní ruskí oligarchovia ničomu nevládnu. V 90. rokoch bol ich vplyv nepochybný. Keď sa ale k moci dostal Vladimir Putin, oligarchiu rozmetal. Vtedy najbohatší Rus Michail Chodorkovskij strávil desať rokov za mrežami. Boris Berezovskij odišiel do exilu v Británii, kde v roku 2013 zomrel. Našli ho obeseného. Koroner nechal svoj verdikt otvorený, to znamená, že nevylúčil cudzie zavinenie.

Ďalší oligarchovia predali štátu späť svoje podiely vo výnosných spoločnostiach. Putin s nimi uzavrel nepísanú dohodu. Môžu hromadiť bohatstvo, ale nesmú sa miešať do politiky. Novými vládcami Ruska sa stali takzvaní silovici, ľudia pochádzajúci zo „silových“ organizácií, najčastejšie z tajných služieb, ale aj z armády a polície. Ide o Putinových starých známych z rokov, keď bol dôstojníkom KGB.

Rusko v dnešnej dobe riadia dva druhy ľudí. Prvým sú technokrati. Tí majú na starosti normálnu prevádzku štátu. Sú však bez vplyvu na jeho smerovanie, na geopolitickú stratégiu a veľkú politiku. Typickou predstaviteľkou technokratov je Elvira Nabiullinová, šéfka ruskej centrálnej banky. Evidentne inteligentná žena a uznávaná ekonómka sa momentálne snaží o nemožné, zabrániť pod náporom západných sankcií zrúteniu ruskej ekonomiky. Na udalostiach, ktoré ju do tejto situácie dostali, sa však nepodieľala.

Elvira Nabiullinová. Foto: TASR/AP

Gerasimovova doktrína

O plánoch napadnúť Ukrajinu vraj okrem Putina vedeli iba dvaja ľudia: náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov a minister obrany Sergej Šojgu. Sám Gerasimov možno prekvapivo patrí skôr k technokratom, nie je členom najužšieho okruhu Putinových spolupracovníkov.

Na Západe Gerasimova sprevádza povesť vojenského intelektuála, tvorcu konceptu hybridnej vojny. „Gerasimovova doktrína“ je údajný plán hybridnými hrozbami rozvrátiť Západ. Pojem „Gerasimovova doktrína“ však vymyslel britský politológ, novinár a znalec Ruska Mark Galeotti.

V roku 2013 Gerasimov predniesol prejav na vojenskej konferencii. Galeotti preklad so svojimi poznámkami zverejnil na svojom blogu s titulkom „Gerasimovova doktrína a ruská nelineárna vojna“. Tým sa doktrína dostala do sveta. Lenže Galeotti upozorňuje, že príhovor nebol o predstavení novej doktríny a Gerasimovom popisovaný koncept hybridnej vojny nebol plánom na stret so Západom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.