24. marca, 15:19

Štúdia o význame očkovania: Až 99 percent zaočkovaných Trenčanov má protilátky proti SARS-CoV-2

Štúdia o význame očkovania: Až 99 percent zaočkovaných Trenčanov má protilátky proti SARS-CoV-2Na snímke mobiliár v Čerešňovom sade v blízkosti južného opevnenia Trenčianskeho hradu zrevitalizovalo a nanovo vybudovalo mesto Trenčín. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Až 99 percent zaočkovaných účastníkov štúdie v Trenčíne malo protilátky, pričom u neočkovaných to bolo necelých 42 percent.

Z Trenčína prišli potvrdené správy o vzťahu protilátok a očkovania. Zaočkovaní aj nezaočkovaní Trenčania nad 18 rokov dostali možnosť bezplatne si zistiť hladinu protilátok voči ochoreniu COVID-19. Možnosť im poskytla spoločná štúdia mesta a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Prvá etapa štúdie sa začala koncom januára a druhá vo februári.

Účastníkom štúdie rozdali domáce samotesty, na ktoré bolo treba niekoľko kvapiek krvi z prsta. Z celkového počtu 3 013 vzoriek bolo 74,48 percent pozitívnych na prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2.

V skupine nezaočkovaných malo protilátky 42 percent ľudí a v skupine zaočkovaných to bolo až 99 percent ľudí. Z očkovania si vytvorilo imunitu dvojnásobne viac ľudí než bez vakcíny.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.