24. marca, 09:22

Odkaz Madeleine Albrightovej

Odkaz Madeleine AlbrightovejFoto: TASR/AP

Na Slovensku si ju budeme pamätať inak ako Česi, čo má viacero dôvodov. Ale jej postavenie a vplyv vo Washingtone bude patriť k najvyšším, aké kedy ľudia zo strednej Európy v Amerike dosiahli.

Včera 23. marca zomrela vo veku 84 rokov bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. Keďže bola rodáčkou z Prahy, hovorila po česky a rozumela po slovensky, jej otec bol československým diplomatom, bola nám blízka a mala na náš región silný vplyv. Nikdy predtým nemal rodák z Československa priamy vplyv a zodpovednosť za zahraničnú politiku USA.

Albrightová patrí do skupiny osobností, ako bol Zbigniew Brzezinski či Henry Kissinger, imigrantov, ktorí sa v USA presadili a ktorým sa podarilo mať vplyv na americkú zahraničnú politiku. Hoci Kissinger a Brzezinski mali trvalejší vplyv, Albrightová to dotiahla najďalej. Zo Slovákov sa nikto tak ďaleko nedostal, porovnávať ju s Michaelom Novakom nemá veľký význam, bol o niekoľko podlaží nižšie.

Albrightová sa – z pohľadu Slovenska – zaslúžila o tvrdú kritiku Mečiara, Slovensko nazvala počas jeho vlády čiernou dierou Európy, požičala si termín od svojho učiteľa a mentora Zbigniewa Brzezinského. Ten ho ale použil na označenie celého regiónu po páde komunizmu v Sovietskom zväze. V prípade Albrightovej pôsobil pre mnohých na Slovensku hanlivo, u Brzezinského to tak nebolo. Zatiaľ čo on tým myslel neistotu, Albrightovej slová bolo možné chápať hanlivo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.