24. marca, 15:37

Zelenskyj požiadal Bidena, aby nenariadil sankcie proti ruskému oligarchovi Abramovičovi

Zelenskyj požiadal Bidena, aby nenariadil sankcie proti ruskému oligarchovi AbramovičoviFoto: TASR/AP

Ruský oligarcha s výzorom neviniatka Roman Abramovič sa zatiaľ vyhol sankciám zo strany USA, podľa denníka Wall Street Journal je dôvodom priama žiadosť od prezidenta Zelenského. Ruského oligarchu sa zastali aj viacerí predstavitelia z Izraela, keďže patrí medzi štedrých darcov Pamätníka holokaustu Jad Vašem. Čo k tomu viedlo Zelenského?

Jeho jachty sú zakotvené v Turecku, lietadlá vraj v ostatnom čase cik-cak lietali medzi Ruskom, Tureckom a Izraelom. A samotného Abramoviča nedávno videli v Minsku, v Bielorusku. Západné médiá riešili, či sa mu podarí rýchlo zmeniť vlastníctvo špičkového futbalového klubu Chelsea FC, aby oň neprišiel. Ale najzaujímavejšia správa spojená s Romanom Abramovičom je predsa len iná. Zdá sa, že je možno jediným mužom na planéte, ktorý má blízke vzťahy s Putinom a Zelenským súčasne.

Neprekvapuje, že patrí medzi vojnou a následnými sankciami ohrozených ruských prominentov. Už dve desaťročia patrí medzi úspešných biznismenov, ktorí majú priamy prístup k prezidentovi Putinovi. V staršom rozhovore údajný blízky vzťah s Putinom ale oligarcha odmietol, po napadnutí Ukrajiny sa však prirodzene ocitol ako osoba prepojená s prezidentom Putinom pod paľbou kritiky a v hľadáčiku sankcií zo strany Západu. Británia aj EÚ ich zaviedli, čo mu sťažuje život, ale nádej svitla v USA.

Zdá sa totiž, že pred tým najhorším ho možno uchráni ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý podľa denníka Wall Street Journal poradil prezidentovi USA Bidenovi, aby na Abramoviča neuvalil sankcie. Domnieva sa, že oligarcha môže zohrať úlohu pri vyvíjaní tlaku na Putina v súvislosti s ukončením vojny.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.