24. marca, 08:32

Prichádza zmena na vrchole ruskej pyramídy?

Prichádza zmena na vrchole ruskej pyramídy?Vladimir Putin a Alexander Bortnikov. Foto: TASR/AP

Vnímať ruský vpád na Ukrajinu už teraz ako vojensky rozhodnutú vec, neodvratne smerujúcu k porážke armády agresora, je, obávam sa, dosť predčasné. Invázne jednotky ale nepochybne postupujú pomalšie, než predpokladali (na mnohých častiach frontu sa o postupe ani nedá veľmi hovoriť), dostávajú sa do výrazne väčších problémov, než sa čakalo.

Podľa odborníkov sa tak deje z mnohých dôvodov – zlá organizácia zásobovania, zlé vybavenie, nemotivované vojsko. A tiež spôsob velenia. Zatiaľ čo ruská armáda vo všetkom čaká na povel zhora, ukrajinské jednotky bojujú často v menších skupinách, kde velitelia na nižších stupňoch majú väčší stupeň autonómie a dokážu to využívať. V tej stuhnutej štruktúre ruského velenia je možné vidieť obraz ruskej moci.

Výborný ruský prozaik ju vo svojom hojne citovanom a čítanom článku publikovanom po začiatku vojny popisuje ako pyramídu, ktorá vznikla za čias Ivana Hrozného a odvtedy sa fakticky nezmenila, dusí vlastnú krajinu, v ktorej sa chová ako okupačná sila, a rozožiera, trávi aj tých, ktorí sa ocitnú na jej vrchole – podobne ako prsteň moci v Tolkienovej knihe a Jacksonovej filmovej trilógii, píše Sorokin.

Dôjde k výmene?

Dnes na vrchole tej pyramídy stojí Vladimir Putin. Naveky tam ale byť nemôže. Optimistickejšie založení pozorovatelia vykresľujú nasledujúci vývoj: sankcie spôsobia značné ochudobnenie ruského obyvateľstva, ktoré síce v súčasnosti väčšinovo stojí za Putinom, ale v posledných rokoch si zvyklo na určitý štandard. Ľudia biedu ponesú ťažko, podobne ako aj časť ruskej „verchušky“, ktorá prichádza o svoje jachty a vily na Azúrovom pobreží, nastane nejaká spoločenská zhoda, ktorá si vynúti zmenu, na vrchole pyramídy dôjde k výmene. Kiež by.

Prekážkou pre naplnenie tohto scenára je však to, že vykresľuje ruskú spoločnosť ako v podstate obdobnú tej západnej, kde ľudia môžu konať autonómne, kde nejakú vyššiu mieru autonómie a tiež politickú moc človeku zaisťuje aj majetok, kde sa už od stredoveku môže stať bohatý veľmož nezávislým na moci kráľa a azda mu aj konkurovať. Vo svete pyramídy moci je ale taká autonómia oveľa slabšia, ak vôbec existuje. Sebabohatší oligarcha je plne závislý od štátnej moci a dobre to vie, napríklad v cárskom Rusku to v 19. storočí nebolo iné.

Kde sa skrýva skutočná mocenská elita Ruska

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.