24. marca, 05:55

Rusko sa zmení na nový Sovietsky zväz. Uvažujme o sebe ako o strede sveta, píše komentátor ruskej štátnej agentúry

Rusko sa zmení na nový Sovietsky zväz. Uvažujme o sebe ako o strede sveta, píše komentátor ruskej štátnej agentúryRuský prezident Vladimir Putin počas prejavu na koncerte, ktorý sa konal pri príležitosti ôsmeho výročia vyhlásenia Krymskej republiky. Foto: TASR/AP

Rusi budú opäť žiť v ZSSR, vo veľkom Rusku, ktoré treba vnímať ako stred sveta. Ruská elita štát rozkradla a príliš sa orientovala na Západ, preto je načase vytvoriť elitu novú. Aj takéto úvahy dnes zverejňuje ruská štátna spravodajská agentúra Ria Novosti.

Viaceré médiá vrátane Štandardu zhruba pred mesiacom informovali o komentári ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti s titulkom „Ofenzíva Ruska a nového sveta“. Keďže bol krátko po zverejnení zmazaný, objavili sa špekulácie, že agentúra článok vydala predčasne. Článok bol zrejme pripravený pre prípad rýchleho ruského víťazstva na Ukrajine, ktoré však ani mesiac po začiatku invázie neprichádza.

Autor zmazaného textu Peter Akopov ponúkol pohľad na to, ako si Rusko predstavuje budúcnosť národov bývalého Sovietskeho zväzu. Nezávislosť Ukrajiny i Bieloruska označil za „hroznú pohromu“ a prorokoval, že po vojne sa pod ruskou taktovkou obnoví historická jednota „Veľkorusov, Bielorusov aj Malorusov“, odkazujúc na starobylé názvy pre Rusov, Bielorusov a Ukrajincov.

ZSSR 2.0

Ako však ukazuje aj aktuálny komentár Ria Novosti, agentúra po prvom zmazanom článku nerozviazala spoluprácu s Akopovom. Naopak, v utorok zverejnila jeho najnovší text s titulkom: „Rusko budúcnosti – vpred do ZSSR“. Akopov v ňom hovorí, že po skončení vojny nebude existovať nielen súčasná Ukrajina, ale ani súčasné Rusko. „Naša krajina sa už zmenila – len si ešte neuvedomujeme, aké hlboké zmeny nastanú, pretože zatiaľ sa proces iba ‚rozbehol‘. Skončila sa však postsovietska prechodná éra. Éra nejednoznačnosti, dvojitej viery, nevýraznosti a iných dvojzmyslov. Budeme opäť žiť v ZSSR, ale nie v takom, akého sa obávajú antisovieti alebo o ktorom snívajú komunisti,“ píše autor s tým, že odteraz sa začína budovať spravodlivé, solidárne a suverénne Rusko.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.