23. marca, 16:10

Nadpolovičná väčšina Fínov už podporuje členstvo v NATO, chceli by to riešiť čím skôr

Nadpolovičná väčšina Fínov už podporuje členstvo v NATO, chceli by to riešiť čím skôrVlajky Fínska a Severoatlantickej aliancie. Foto: reprofoto/Twitter.com

Invázia na Ukrajinu sa premietla na viacerých prieskumoch verejnej mienky v štátoch, ktoré susedia s Ruskom alebo sa aspoň nachádzajú v jeho tesnej blízkosti. Príkladom je dlhodobo neutrálne Fínsko, kde historicky prvýkrát väčšina obyvateľstva podporuje členstvo v NATO.

Stačil polrok. Podľa najnovšieho prieskumu od Fínskeho združenia pre obchod a politiku (Eva) už zhruba 60 percent Fínov podporuje členstvo v Severoatlantickej aliancii. Informoval o tom fínsky verejnoprávny rozhlas Yleisradio (Yle).

V tohtoročnom jarnom skúmaní verejnej mienky s výrokom „Fínsko by malo vstúpiť do NATO“ súhlasilo 60 percent Fínov, z toho 36 percent súhlasilo jednoznačne a 24 percent čiastočne. Odpovedať nevedelo 21 percent obyvateľov a nesúhlasilo 19 percent – 10 percent absolútne a 9 percent čiastočne.

Tieto výsledky sa zhodujú s prieskumami Yle, ktoré rozhlas vykonal koncom februára a začiatkom marca. V období spustenia ruskej invázie súhlasilo so vstupom do NATO 58 percent Fínov, zhruba o dva týždne neskôr sa vyjadrilo kladne 62 percent.

Zmena názoru Fínov

V prieskumoch Eva (plné znenie a porovnanie je dostupné tu) ide zároveň o razantný nárast naproti poslednému meraniu verejnej mienky z jesene roku 2021, keď s členstvom Fínska v Severoatlantickej aliancii súhlasilo len 26 percent Fínov. Naopak, proti bolo 40 percent Fínov. Na zmene názoru sa podľa agentúry jednoznačne podpísalo rozpútanie vojny na Ukrajine.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.