26. marca, 07:07

Kadyrovovci. Kto sú Čečenci ochotní zomierať za Rusko

Kadyrovovci. Kto sú Čečenci ochotní zomierať za Rusko Snímka z prehliadky príslušníkov bezpečnostných síl a vojenskej techniky v Groznom 25. februára 2022. Foto: TASR/AP

Čečenci v službách Ruska sa môžu na Ukrajine stať obávaným nástrojom represie, aj ľahko vykrvácať. Veľa bude závisieť od toho, ako ich Moskva využije. Píše Tomáš Baranec.

Jedným z najviac medializovaných aspektov ruskej invázie na Ukrajinu sa stali príslušníci čečenských jednotiek ruskej národnej gardy, nazvaní po hlave Čečenskej republiky Ramzanovi Kadyrovovi. Čečencov ľahko a rýchlo rozpoznáte a odlíšite od Rusov. Pohľad na statných, bradatých mužov odetých v ruských uniformách, disponujúcich modernou výzbrojou a výstrojom už sám osebe strháva pozornosť. Silný vizuálny efekt ešte viac zosilňuje to, ak človek hľadí na niekoľko desiatok týchto bojovníkov, ako sa modlia asr [poobedná modlitba moslimov, pozn. red.] v hmlistom borovicovom lese neďaleko od Kyjeva.  

Zvláštna vizuálna príťažlivosť nie je jedinou príčinou mediálneho záujmu o kadyrovovcov. Tou druhou je ich povesť mimoriadne krutých a nemilosrdných bojovníkov, a to vo vzťahu k ozbrojeným protivníkom, ako aj voči civilnému obyvateľstvu.

Úloha, ktorú doteraz kadyrovovci zohrali na bojiskách Ukrajiny, ako aj ich potenciál, zostávajú nejasné. Zatiaľ čo podľa ukrajinských médií sa kadyrovovci pre veľké straty začali z Ukrajiny sťahovať, ruské médiá píšu, že by sa mala ich prítomnosť naopak zvýšiť. Vo štvrtok mali byť dokonca aktívni v meste Mariupol, kde údajne vyvesili ruskú vlajku na budovu mestskej radnice. V stave informačnej vojny, ktorá prirodzene už od nepamäti sprevádza ozbrojené konflikty, je momentálne ťažké hodnotiť efektivitu nasadenia čečenských špeciálnych síl na Ukrajine.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.