23. marca, 14:23

Naozaj sa realisti a konzervatívci s Ruskom mýlili?

Naozaj sa realisti a konzervatívci s Ruskom mýlili?Ruský prezident Vladimir Putin sa pozerá na krabičku liekov MIR 19 na liečbu koronavírus. Foto: TASR/AP

Geopolitickým realistom, ako bol George Kennan alebo John Mearsheimer, a slovenským konzervatívcom, ktorí na nich nadväzovali, sa po nečakanej ruskej agresii vyčíta, že sa mýlili, keď podceňovali a zle vyhodnotili Putinove ambície. Je to naozaj tak?

Označovať Vladimíra Palka a ďalších slovenských konzervatívcov za naivných, pretože nepochopili Putina, je chybou v základnej aritmetike. Táto kritika totiž vychádza z nesprávneho predpokladu.

„Buď Ukrajina bude v NATO, alebo sa jej Putin zmocní,“ citoval v úvode svojho textu Irak 2.0 Vladimír Palko Mikuláša Dzurindu. Ten citát použil preto, že ho kritizoval, pretože chcel ukázať, že práveže to prvé vedie k tomu druhému. Nie je tam rozpor, ale súvis. Palko to povedal veľmi jasne: „Na rozdiel od myšlienky vstupu iných krajín do NATO, vstup Ukrajiny je vojnotvorná idea. Toto všetko sa dalo a malo predvídať.“

Napokon, päť dní pred vojnou už napísal: „Vojna je už pravdepodobná, nevieme, v akej forme.“ Kritizovať ho za to, že prišlo k vojne, pred ktorou varoval, je trochu prekvapujúce.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.