24. marca, 05:56

Nórsko sa zatiaľ nepridalo k zákazu ruských štátnych médií, premiér hovorí o dileme cenzúry

Nórsko sa zatiaľ nepridalo k zákazu ruských štátnych médií, premiér hovorí o dileme cenzúryJonas Gahr Støre. Foto: TASR/AP

Ruské štátne médiá RT a Sputnik sa krátko po ruskom vpáde na Ukrajinu stali terčom sankcií od členských krajín Európskej únie. Kým napríklad na Slovensku došlo k zákazu týchto médií, zdôvodnenom šírením provojnových názorov či propagandy Kremľu, Nórsko odmieta pristúpiť k ich cenzúre. Aspoň zatiaľ.

Nórsky predseda vlády Jonas Gahr Støre podporil väčšinu sankcií, ktoré uvalili členské krajiny Európskej únie na Rusko. Výnimkou ostáva oklieštenie pôsobenia ruských štátnych médií RT a Sputnik v krajine, čo severské kráľovstvo odmieta.

Podľa Støreho je otázka zákazu ruských spravodajských zdrojov dilema, ktorá sa musí najprv dôkladne zvážiť. „Vláda verí, že existujú veľmi dobré dôvody na obmedzenie slobody prejavu [v tomto prípade, pozn. red.],“ podotkol premiér.

Zároveň však dodal, že „s dezinformáciami by sa malo bojovať kritickým skúmaním zdrojov, nie cenzúrou“. Zákaz ruských médií na starom svetadiele by mohol využiť režim Vladimira Putina na zdôvodnenie ďalšej vlny cenzúry tamojších nezávislých médií.   

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.