23. marca, 12:26

Medzi utečencami z Ukrajiny sa objavil prvý prípad rezistentnej tuberkulózy. WHO varuje pred šírením choroby

Medzi utečencami z Ukrajiny sa objavil prvý prípad rezistentnej tuberkulózy. WHO varuje pred šírením chorobyNa snímke lekárka vyšetruje stetoskopom dvoch detských pacientov v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách 13. marca 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vojna na Ukrajine môže zvrátiť jej doterajší pokrok v boji proti tuberkulóze. Slovenskí lekári varujú, že ohrozené môžu byť aj deti, ktoré sa u nás už dekádu proti chorobe neočkujú. Ukrajina trpí vysokým počtom prípadov nebezpečnej rezistentnej formy tuberkulózy.

Tuberkulóza (TBC) bola pred pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 najsmrteľnejšou infekčnou chorobou na svete. Prenáša sa drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Jej prvými príznakmi sú slabosť, nočné potenie, kašeľ, teplota mierne nad 37 stupňov či chudnutie. Tieto symptómy netreba podceňovať.

Napriek tomu, že sa dá tuberkulóza jednoducho diagnostikovať a za normálnych okolností aj pomerne ľahko liečiť, ročne na celom svete zabije približne 1,5 milióna ľudí a nakazí sa ňou viac než desať miliónov, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Modelové projekcie WHO naznačujú, že počet tých, ktorí ochorejú a zomrú, môže byť v nasledujúcich rokoch oveľa vyšší. Príčinou je slabá diagnostika.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.