23. marca, 07:46

V pravoslávnom svete sa zrejme začína vnútorná teologická konfrontácia

V pravoslávnom svete sa zrejme začína vnútorná teologická konfrontáciaUkrajinský vojak si fotí zničený kostol v pätnásty deň ruskej invázie na Ukrajine vo štvrtok 10. marca 2022 v Mariupole. Foto: TASR/AP
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Spúšťa ju vojna proti Ukrajine a deklarácia pravoslávnych teológov k ideológii takzvaného ruského sveta, ktorí na vojnu reagujú.

Na stránke časopisu Public Orthodoxy Centra pre pravoslávne kresťanské štúdiá na Fordhamskej univerzite (USA) a na internetovej stránke Akadémie teologických štúdií vo Volose (Grécko) je vystavená k prečítaniu dôležitá deklarácia koncipovaná z iniciatívy teológov koordinovaných profesormi Brandonom Gallaherom a Pantelisom Kalaitzidisom. K jej podpísaniu sú pozvaní hlavne kolegovia a kolegyne patriaci do pravoslávia, je však otvorená aj pre akademikov iných kresťanských konfesií. Doteraz ju podpísalo viac ako tisícsto teológov, ku ktorým sa pridali niektorí, hlavne pravoslávni cirkevní činitelia.

Deklarácia je reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine a zároveň na jeho aprobáciu zo strany Moskovského patriarchátu. Hlavne však ide o verejné odmietnutie idey takzvaného „ruského sveta“, ktorá je tradične rozšírená na strane ruskej pravoslávnej cirkvi a jej teológie.

Podľa iniciátorov dokumentu je práve táto idea nositeľom nepravdivej a nebezpečnej ideológie, ktorá nekriticky idealizuje ruské pravoslávie, jeho národnopolitické chápanie kresťanstva, kresťanskej doktríny a tradície. Zároveň je spojená s hyperkritickým pohľadom na svet, hlavne na západnú spoločnosť. Stotožňujúc sa s touto ideou, ruské cirkevné a teologické pravoslávie sa správa ako jediný autentický nositeľ pravej pravoslávnej tradície a svedok kresťanskej pravdy. Výrazom tohto postoja je aj ospravedlnenie vojnového ťaženia na Ukrajine.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.