V minulom roku hospodárila vláda lepšie, ako sa počítalo po pandemickej úprave štátneho vlani v júli. Pričíta to najmä adresnej a efektívnej pomoci pri zmierňovaní dopadov vládnych opatrení. Koncoročné čísla potvrdzujú, že závislosť Slovenska od zdrojov EÚ pretrváva. Odzrkadľuje sa to na štruktúre príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu.

Štátny rozpočet tvorí niečo menej ako polovicu celého rozpočtu verejnej správy. Lepšie by ho bolo nazývať vládnym rozpočtom, lebo sa z neho dominantne financujú výdavky jednotlivých vládnych rezortov.

Štátny rozpočet na rok 2020 schvaľovala vláda Petra Pellegriniho na jeseň 2019. Vtedy už síce bolo zrejmé, že hospodárstvo nebude rásť takým tempom ako do roku 2018, ale stále sa počítalo s tým, že v budúcnosti to bude niekde medzi dvoma až troma percentami.

Zo sveta prichádzali signály o hospodárskej kríze, náznakom bolo spomaľovanie ekonomického rastu. Slovenská vláda sa napriek tomu rozhodla míňať. Napríklad vtedajší predseda parlamentu a zároveň vládnej Slovenskej národnej strany Andrej Danko vyhlasoval, že ľuďom treba dožičiť viac aj za cenu ďalšieho zadlžovania štátu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.