22. marca, 12:31

Nastal čas denacifikovať Poľsko. Z histórie sa nič nenaučili, napísal vplyvný ruský web

Nastal čas denacifikovať Poľsko. Z histórie sa nič nenaučili, napísal vplyvný ruský webFoto: TASR/AP

História Poľsko nič nenaučila, zrejme chce svoje štvrté delenie, nastal čas ho denacifikovať. Aj tak reagovalo jedno z významných ruských médií na poľský návrh zriadenia takzvanej mierovej misie Severoatlantickej aliancie na Ukrajine. Plán bude témou aj na štvrtkovom samite NATO.

Pokiaľ ide o pomoc Ukrajine čeliacej ruskej agresii, Poľsko je globálne azda najviac zaangažovanou krajinou. Prijalo vôbec najviac tamojších utečencov, poskytlo Ukrajincom zbrane a humanitárnu pomoc a jeho najvyšší predstavitelia boli prezidenta Volodymyra Zelenského nedávno osobne podporiť priamo v Kyjeve.

Varšava však zachádza ešte podstatne ďalej a koketuje aj s myšlienkou vyslania takzvanej mierovej misie NATO na Ukrajinu. Pôvodne o nej hovoril podpredseda poľskej vlády Jarosław Kaczyński a onedlho si totožnú myšlienku osvojil aj premiér Mateusz Morawiecki.

Morawiecki novinárom ešte koncom minulého týždňa oznámil, že poľský minister obrany Mariusz Blaszczak predstavil tento plán na stretnutí s ministrami obrany členských štátov NATO. Morawiecki by mal misiu NATO predstaviť na aliančnom samite, ktorý sa uskutoční už tento štvrtok.

Pre drvivú väčšinu to je nemysliteľné

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.