22. marca, 06:51

Zelenskyj pre ČT24: Ultimátum Ukrajina plniť nebude, územia sa nevzdáme a všetko musí potvrdiť referendum

Zelenskyj pre ČT24: Ultimátum Ukrajina plniť nebude, územia sa nevzdáme a všetko musí potvrdiť referendumFoto: ČT24/screenshot

Putin chce podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po Ukrajine zaútočiť aj na Pobaltie, povedal to v exkluzívnom rozhovore pre Českú televíziu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj poskytol takmer hodinové televízne interview, v ktorom sa ho traja novinári pýtali na viaceré okolnosti vývoja vojny či možností mierovej dohody z pohľadu Ukrajiny.

Hovorilo sa o odlišnostiach medzi situáciou v Kyjeve, Ľvove a dobýjanom Mariupole, Zelenskyj pôsobil unavene. Dve najdôležitejšie časti rozhovoru sa týkali ruských požiadaviek smerom k zmene hraníc Ukrajiny a neutralite štátu.

Rusi podmieňujú ukončenie bojov na Ukrajine uznaním Krymu ako súčasti Ruska, priznaním nezávislosti dvoch entít na východe Ukrajiny ovládaných separatistami a vzdaním sa snáh o vstup Ukrajiny do NATO. Mariupoľ, ktorého dobytie je v čase ťažkej humanitárnej krízy otázkou času, je poslednou prekážkou, aby vzniklo súvislé územie, ktoré spojí Rusko a anektovaným Krymom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.