21. marca, 15:39

Františkova nová revolučná ústava: je tu revolúcia Vatikánu i novinárov

Františkova nová revolučná ústava: je tu revolúcia Vatikánu i novinárovKardinál Semeraro (vpravo) a ďalší spíkri na predstavení novej ústavy. Foto: Bohumil Petrík

Vatikán v pondelok oficiálne predstavil novú ústavu. Volá po zdravej decentralizácii a vnútornej reforme, ktorá však nie je sama osebe cieľom. Niektorí hovoria o revolučnej zmene. Na čele úradov môže byť veriaci laik.

Pápež František zavŕšil reformu Rímskej kúrie, po ktorej kardináli volali ešte pred jeho zvolením. Vydal takzvanú apoštolskú konštitúciu s názvom Praedicate evangelium (Hlásajte evanjelium). Nová ústava pre Kúriu, ktorá má slúžiť cirkvi a svetu, začne platiť 5. júna 2022. Úplne nahrádza tú predošlú s názvom Pastor bonus, ktorú pápež Ján Pavol II. vydal v roku 1988. Zatiaľ čo poľský pápež zaradil na prvé miesto v zozname kongregácií Kongregáciu pre náuku viery, argentínsky pápež, naopak, Dikastérium pre evanjelizáciu. Jeho predsedom bude samotný pontifik.

Hlásajte evanjelium je prvou službou cirkvi, ktorú zveril Ježiš apoštolom, píše na úvod rovnomenná apoštolská konštitúcia. Misionárske obrátenie cirkvi má obnoviť cirkev „podľa obrazu misie lásky, ktorá je vlastná Kristovi“. Rímska kúria preto „nie je administratívny a byrokratický“, ale misionársky nástroj. Slúži pápežovi, Petrovmu nástupcovi, a biskupom, nástupcom apoštolov, aby mohol účinne vykonávať svoju misiu ako „neustály a viditeľný princíp a základ jednoty biskupov a zástupu veriacich“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.