23. marca, 11:45

Juriho smutné oči

Juriho smutné očiPán Juri má asi 60. Jeho oči sú smútok, čo hľadí dopredu. Foto: Matúš Zajac

Vysoká škola svätej Alžbety po vypuknutí vojny na Ukrajine pomáha na slovensko-ukrajinskej hranici aj na domovskej pôde v Bratislave. „Naša škola bola založená preto, aby riešila humanitárne krízy a sociálnu prácu. Musíme byť v teréne a pomáhať najbiednejším a najzraniteľnejším,“ hovorí kvestor univerzity Rastislav Hochman.

Zobrali sme ho za slovo a spolu s Matúšom Zajacom sme sa boli pozrieť na to, čo robia. Najprv zriadili ľuďom z Ukrajiny núdzové bývanie, rýchlo si ale uvedomili, že treba oveľa viac ako len potraviny či šatstvo. Školu rýchlo prerobili, ako len vedeli, aby mohla slúžiť ľuďom v núdzi.

S kvestorom univerzity sa rozprávame v miestnosti, ktorá je určená deťom, pripomína škôlku. Nechýbajú hračky, farbičky, maľovanky. V škole je aj charitný obchod, dá sa tu vybrať a nakúpiť, netreba peniaze, nedostanete pokladničný blok. Všetko je zadarmo.

Miesto na ubytovanie vytvorili v internáte. „Študenti, ktorí majú školu online, prenechali izby ľuďom, ktorí to budú viac potrebovať.“ V čase našej návštevy mali obsadených deväť izieb z jedenástich. Všetko sa rýchlo mení, ľudia prichádzajú stále.

Foto: Matúš Zajac
Foto: Matúš Zajac

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.