21. marca, 12:33

Práca z domu i nedeľný zákaz áut v mestách. Medzinárodná agentúra navrhuje, ako bojovať s nedostatkom pohonných hmôt

Práca z domu i nedeľný zákaz áut v mestách. Medzinárodná agentúra navrhuje, ako bojovať s nedostatkom pohonných hmôtDiaľnica D1. Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Desať bodov, ako rýchlo znížiť spotrebu ropy. Plán predstavila Medzinárodná agentúra pre energetiku, ktorá chce navrhovanými opatreniami bojovať proti zdražovaniu pohonných hmôt i zabrániť škodám na hospodárstvach krajín. Vojna na Ukrajine a následné sankcie proti Rusku totiž zanechali na ropnom trhu dieru.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) predstavila desaťbodový plán na zníženie spotreby ropy. Chce tak okrem iného bojovať s rastúcimi cenami tejto komodity, ktoré aj pre vojnu na Ukrajine dosahujú nové vrcholy.

Agentúra už minulý týždeň upozornila, že pre protiruské sankcie budú na trhu od nasledujúceho mesiaca chýbať zhruba tri milióny barelov ropy denne (jeden barel je takmer 159 litrov). Zároveň sa pomaly blížia mesiace júl a august, keď je dopyt po rope všeobecne najvyšší.

„Naše snahy by znížili dosah vysokých cien na spotrebiteľov po svete, obmedzili hospodárske škody, zmenšili uhľovodíkové zisky Ruska a pomohli by presunúť dopyt po rope na udržateľnejšiu cestu,“ uvádza v návrhu IEA.

Obmedzenia i podpora náhrad

Spomenutých desať bodov sa sústreďuje na dopravu, ktorá tvorí prevažnú väčšinu dopytu po rope a príbuzných výrobkoch. Inak povedané, agentúra si praje znížiť množstvo pohonných hmôt, ktoré sú potrebné na prepravu ľudí a tovaru z bodu A do bodu B.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.